Styl fusion – czym jest?

Styl fusion – czym jest?

Inaczej nazywany jest ówczesnym eklektyzmem. Styl ten został zapoczątkowany w XIX wieku. Dzisiejszym odłamem eklektyzmu jest styl Fusion. Styl ten jako odrębna część pojawił się przed zakończeniem XX wieku. Cechuje go przede wszystkim porządek i schematyczny minimalizm, który widoczny jest w aranżach tego typu miejsc.

Fusion czyli dzisiejszy eklektyzm

Styl Fusion stał się przedstawicielem dzisiejszego nurtu wnętrzarskiego. To bardzo odważane przeobrażenie eklektyzmu, który jest kompilacją części historycznych z tymi współczesnymi. Stoi on w kontraście ze współczesnym minimalizmem. Styl ten może wydawać się zabawą przeróżnymi formami i stylami, które tworzą wnętrze niezwykle ciekawe i zaskakujące. Wnętrza w tym stylu są powiązaniem aluzji historycznych i cytatów z przeszłości, które zestawione są ze współczesnymi rozwiązaniami. Wielu może poczuć lekką dezorientację wnętrzami, urządzonymi w tym stylu.

Styl fusion – czym jest?

Przeszłość z teraźniejszością

Fusion kryje za sobą słowo kontrast, ponieważ cechuje się on zarówno przeszłymi printami, jak i nowoczesnymi pomysłami i technologiami. Zmiana następuje w materiale, przeszłe propozycje zamieniane są na te nieco współczesne. Chodzi o to, że zamiast kryształów, marmuru czy drewna wykorzystuje się plastik, pleksiglas, konglomerat oraz kompozyt. Można spotkać barokową lampę czy krzesło w formie Ludwika XVI, ale wykonane będą z zupełnie innego materiału niż w przeszłości, przedmioty te mogą być wykonane z plastiku, co sprawia, że następuje złączenie tych dwóch czasów, przeszłych i teraźniejszych. W stylu Fusion następuje pozostawienie historycznych form, ale wykończenie ich w zupełnie innych materiałach.

Główna cecha Fusion

Błyszczące ściany i podłogi są newralgicznym elementem tego stylu. Stanowią one doskonałe tło dla bardziej delikatniejszych części dekoracji. Często stosuje się tynki lub farby strukturalne, które tworzą połysk, dzięki mieszczących się w nich opiłkach. Styl ten cechują także kryształowe lustra z bardzo strojnymi ramami, najlepiej złotymi. Fusion to także ciekawe i interesujące oświetlenie.

 

 

 

Podobne artykuły