Taras i balkon są wspaniałym miejscem do wypoczynku w letnie dni. Aby jednak poszczególne elementy funkcjonowały właściwie. Musimy pamiętać o tym, by poprawnie je wykonać.
Sposoby odprowadzania wody
Wyróżniamy dwa sposoby odprowadzania wody: drenażowy i powierzchniowy. System drenażowy opiera się na tym, że część wody wsiąka w profesjonalną warstwę drenującą. Woda jest odprowadzana przez warstwę poza konstrukcję. System powierzchniowy polega na przygotowaniu na szczelnej warstwie. Jest odporna na uszkodzenia. Spływa po niej woda opadowa. Popularne jest uszczelnienie zespolone. Jest to hydroizolacja wykonana z elastycznych mikrozapraw. Zwane są również szlamami. Łączą się z okładziną ceramiczną, która spełnia funkcję ochronną.
Możemy też wybrać rozwiązanie, wykorzystujące elastyczną i poliuretanową powłokę żywiczną.
Płytki ceramiczne mogą wykończyć powierzchnię. Wykonany na grubym kruszywie jastrych wodoprzepuszczalny jest stosowany jako warstwa drenująca. Płytki układane są na kleju. Nie musimy jednak myśleć o izolacji podpłytkowej ze szlamu. Popularne są również płyty betonowe. Umieszcza się je na specjalnych podstawkach lub warstwie wykonanej z płukanego żwiru.
Jak uszczelnić balkon?
Do powierzchniowego odprowadzania wody jest wykorzystywana okładzina ceramiczna. Bezpośrednio na warstwie spadkowej lub płycie konstrukcyjnej wykonywane jest uszczelnienie. Składa się z dwóch warstw elastycznego szlamu. Do uszczelnienia krawędzi styku ze ścianą stosuje się taśmę. Jest wklejona w pierwszą warstwę szlamu.
Płytki przyklejamy specjalnymi klejami. Są elastyczne i cienkowarstwowe kleje cementowe. Zwróćmy uwagę na oznaczenia. Odpowiednie kleje są w klasie C2 S1 lub C2 S2. Nie wybierajmy klejów, które mają oznaczenie S2 lub S1. Wtedy nie są elastyczne.
Nie wybierajmy kleju, tylko dlatego, że producent stwierdza, że jest mrozoodporny. Wszystkie kleje C2 i C1 są mrozoodporne, jednak nie wszystkie sprawdzą się na balkonach. Elastyczne kleje mają oznaczenia S1 lub S2. Weźmy również pod uwagę zalecenia producenta.