Sprzedaż mieszkania i ogłoszenie — Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania ?

Sprzedaż mieszkania i ogłoszenie — Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania ?

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania to jeden z najważniejszych elementów całego procesu. To ono jest odpowiedzialne z przyciąganie wzroku potencjalnych kupujących i sprawia, że osoby te chcą umawiać się na spotkania osobiste. Pierwsze wrażenie czy zainteresowanie nieruchomością możemy wzbudzić, publikując właśnie odpowiednie i poprawne ogłoszenie, które będzie wyróżniało się na tle innych i dostarczało wszystkich przydatnych informacji. Wiele osób jednak zapomina lub nie do końca wie jak napisać takie ogłoszenie. Co zatem powinno się w nim znaleźć i jak je napisać? Wszystkie szczegóły poniżej.

Sprzedaż mieszkania i ogłoszenie — Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania ?

Galeria zdjęć i zdjęcie główne

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę i który jest bardzo ważny, są zdjęcia oraz zdjęcie głównie — miniatura, która widnieje w głównej kategorii portalu. To właśnie od głównego zdjęcia oraz kolejnych dodawanych galerii zależy czy osoby zainteresują się w ogólnie ogłoszeniem, oraz zechcą oglądać nieruchomość. Dla wielu osób jest to główny wyznacznik tego, czy pojawią się osobiście i będą chcieli poznać sami dany dom, czy mieszkanie. W takiej sytuacji znacznie łatwiej będzie nam nakłonić ich do kupna nieruchomości.

Zdjęcia powinny być wyraźne, jasne oraz mieć dobrą jakość. Wykonywanie ich wieczorem lub przy sztucznym świetle telefonem komórkowym nie jest dobrym pomysłem. Warto w tym celu wykonać zdjęcia aparatem cyfrowym lub przynajmniej dobrej klasy smartfonem. Zdjęcia powinny być nieporuszone, obejmować odpowiednio pomieszczenia i przedstawiać całą nieruchomość. Zdjęcia możemy lekko obrobić w programie graficznym, wykadrować je czy wyostrzyć. Nie powinniśmy oszczędzać czasu na tej czynności, gdyż zdjęcia przemawiają najlepiej do większości osób zainteresowanych kupnem mieszkania.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zatrudnienie profesjonalnego fotografia. W cenie ok. kilkudziesięciu złotych bez problemu zamówimy profesjonalną sesję zdjęciową, a fotograf wykona odpowiednie zdjęcia. Takie fotografie zamieszczone w ogłoszeniach z pewnością przykują uwagę wielu potencjalnych nabywców — zdecydowanie bardziej niż te amatorskie, ciemne i nieodpowiednio wykadrowane, nawet jeśli ogłoszenie będzie dotyczyło podobnych nieruchomości.

Styl ogłoszenia

Drugim ważnym elementem jest styl ogłoszenia i jego forma. Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno być zwięzłe, dostarczać samych informacji i nie zawierać ogólników czy wypełniaczy. Osoby, które czytają ogłoszenie, będą zdecydowanie bardziej zadowolone, jeśli uzyskają szybko odpowiednie informacje, aniżeli będą musiały czytać bardzo długi tekst. Samo ogłoszenie możemy podzielić na 2-3 części opisujące np. sam budynek i kwestie techniczne, udogodnienia oraz plusy nieruchomości, oraz plusy sąsiedztwa i lokalizację. Warto też w miarę możliwości formatować tekst tzn. pogrubiać najważniejsze informacje czy używać list punktowych. Wpłynie to na czytelność tekstu i sprawi, że ogłoszenie będzie wydawało się atrakcyjniejsze.

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinniśmy również zamieszczać w jak największej ilości miejsc. Przeważnie robimy to na dwóch lub trzech najpopularniejszych portalach sprzedażowych — co jest błędem. Należy maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje nam internet. Publikując ogłoszenie na kilkudziesięciu portalach ogłoszeniowych zajmującymi się nieruchomościami, możemy zwiększyć nawet kilkukrotnie liczbę osób, do których dotrze to ogłoszenie a w związku z tym liczyć na dużo większe zainteresowanie nim, szybszą sprzedaż czy wyższą cenę. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie ogłoszenia na lokalnych forach w odpowiednim dziale czy nawet wykupienie reklamy płatnej na lokalnym portalu lub w serwisie z nieruchomościami. Warto dodać też ogłoszenia w gazetach, gdyż niektóre osoby np. starsze nie korzystają z internetu i szukają mieszkań właśnie tam.

Informacje o budynku

Gdy wiemy już jak wykonać odpowiednie fotografie oraz jak napisać ogłoszenie, należy dodać informacje o samym budynku jako pierwszą sekcję informacje w naszym ogłoszeniu. Z pewnością będzie to opis samej nieruchomości. Dane powinniśmy zamieszczać w kolejność od najbardziej atrakcyjnych do tych najmniej pozytywnych. Dzięki temu wiele osób czytających nieco niższe parametry naszego mieszkania będzie miało w pamięci i na uwadze duże plusy. W tej sekcji powinniśmy umieścić dane odnośnie roku budowy, materiałów, ilości pokoi, metrażu, opłat, cen ew. czynszu lub podatku, opis własności mieszkania oraz ziemi, technologii użytych do budowy domu itp. Drugą sekcją lub kontynuacją pierwszej powinien być opis samej nieruchomości oraz wyposażenia. Warto opisać elementy, które pozostawiamy takie jak wyposażenie łazienki, kuchni, taras/balkon, schody czy ustawność mieszkania. Dane te powinny być wyszczególnione i łatwo dostępne tak, aby osoby czytające ogłoszenie nie musiały szukać ich lub wyszukiwać np. w długim bloku tekstu.

Sprzedaż mieszkania i ogłoszenie — Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania ?

Informacje o otoczeniu

Kolejnym akapitem, który powinien znaleźć się w naszym ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania, są informacje o otoczeniu naszego domu czy nieruchomości. Dla wielu osób okolica jest bardzo ważnym aspektem. Warto wymienić w tym miejscu najkorzystniejsze play okolicy takie jak parki, szkoły, przychodnie, galerie, bliskość do konkretnych miejsc np. centrum czy dworca oraz place zabaw itp. Dobrym pomysłem będzie też opisanie ilości mieszkań na klatce schodowej lub innych domów w pobliżu naszego. Im więcej informacji zamieścimy, tym bardziej zainteresujemy osoby przeglądające ogłoszenie. Dla bardzo dużej części osób mogą być to znaczące plusy, które spowodują, że będą chcieli poznać nieruchomość osobiście.

Krótki opis sytuacji

Jeśli podamy wszystkie informacje, warto również dodać kilka słów od siebie. Oprócz wyjaśnienia całej sytuacji i kontekstu nawiążemy pierwszy kontakt z osobami oglądającymi ogłoszenie, zwracając się do nich bezpośrednio. W krótkim opisie możemy podać, od kiedy można oglądać mieszkanie, jak z nami się skontaktować, dlaczego sprzedajemy dom itp. Uwiarygodni to ogłoszenie i sprawi, że osoby je oglądające je będą miały pełny przegląd sytuacji i nie będą wahały się z nami skontaktować.

Podobne artykuły