Izolacja pozioma fundamentów - dlaczego jest ważna?

Izolacja pozioma fundamentów - dlaczego jest ważna?

Izolacja elementów budynku mieszkalnego gwarantuje maksymalne wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej przez system grzewczy, a także długowieczność konstrukcji. Podczas stawiania domu ważna jest zarówno izolacja pozioma fundamentów, jak i pionowa. Czym jest izolacja pozioma? Czego użyć do jej wykonania, aby utrzymała swoje właściwości przez wiele lat?

Izolacja pozioma fundamentów - czym jest?

Izolacja pozioma to nic innego, jak zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Umieszcza się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentów. To nie jedyna przestrzeń, która podlega izolacji. Przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych zabezpiecza się także fundament oraz miejsce jego zetknięcia ze ścianami samego budynku.

Jakie funkcje pełni izolacja fundamentów?

Izolacja pozioma fundamentów przede wszystkim chroni przez tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli przedostawaniem się wilgoci od dolnych części budynku poprzez mury aż w górne jego partie. Izolacja oddziela też ściany wylanego fundamentu od nadziemia. Dzięki temu zabiegowi fundament ulega degradacji znaczniej wolniej, dodatkowo też nie pęka.

Pamiętaj, że izolacja pozioma fundamentów to jeden z ważniejszych kroków na drodze do zapewnienia konstrukcji budynku trwałości i wytrzymałości. Bardzo ważne jest więc to, aby izolacją zajęła się osoba, mająca wiedzę, doświadczenie oraz dysponująca właściwymi narzędziami i odpowiednimi materiałami.

Izolacja pozioma fundamentów - dlaczego jest ważna?

Czego użyć do izolacji poziomej fundamentów?

Do izolacji poziomej fundamentu możesz wykorzystać różne rodzaje materiałów. Na rynku dostępne są zarówno membrany, papy, jak i pianki. Jednak to izolacja w formie kilkuskładnikowej masy cieszy się największym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ jest łatwodostępna, nie trzeba jej rozrabiać z dodatkowymi substancjami, a ponadto łatwo ją zaaplikować. Nie wymaga też docięcia. 

Jedną z mas świetnie sprawdzających się przy izolacji poziomej budynku jest produkt firmy SUEZ. Wykazuje on doskonałe właściwości wiążące i ochronne. Co więcej, izolacja tej firmy jest elastyczna, odporna na niskie i bardzo wysokie temperatury oraz szybkoschnąca. 

W ofercie SUEZ znajdziesz materiały dedykowane do izolacji poziomej, czyli stanu zerowego budynku lub podłogi. To jednak nie wszystko. Firma oferuje produkty przeznaczone do izolacji typu ciężkiego, bitumiczne izolacje grubopowłokowe oraz izolacje przeciwwilgociowe. 

Jeśli planujesz budowę domu, możesz skorzystać z pomocy specjalistów i dobrać z ich pomocą materiał, który sprawdzi się podczas prac. Pamiętaj, że izolacja pozioma budynku to jeden z ważniejszych aspektów budowy domu. Zadbaj więc o to, aby wybrać właściwą hydroizolację.

Miej również na uwadze, że masa izolacyjna to nie wszystko. Do prac ochronnych budynku mogą się przydać również: kit kauczukowy, polimerowy uszczelniacz czy łącznik do mocowania papy. Nie rób jednak zakupów samodzielnie. Konsultacja ze specjalistą SUEZ pozwoli wybrać właściwe produkty i zaoszczędzić pieniądze. Zadbaj o swój dom od podstaw, wybierając sprawdzone materiały do budowy domu.

Podobne artykuły