Boazeria powróciła do łask dekoracji ścian. Swój powrót zawdzięcza temu, że nowoczesne trendy zupełnie nie przypominają tych, które znaliśmy z poprzedniego ustroju. Jak można wykorzystać ten modny styl do pomysłowego udekorowania wnętrz?
Modna dekoracja ścian
Przy nowoczesnej boazerii odeszliśmy już od starych wzorów, a same deski układane są w innym stylu. Obecnie boazeria stanowi raczej część wystroju pomieszczenia, wyróżniając jedną jej część i ocieplając całą aranżację. Nie trzeba sięgać już po PRL-owski sposób stosowania boazerii na całość ścian, a same deski można układać również ukośnie i poziomo. Okładzina, w której zastosuje się nie tylko drewno, ale i np. korek, MDF lub PCW, idealnie można dopasować do wystroju w stylu skandynawskim. Sprawdzą się zatem we wnętrzach klasycznych, tradycyjnych oraz tych, które inspirowane są stylem industrialnym.
Boazeria od wyboru… do koloru
Obecnie deski boazerii nie mają jednego ustalonego trendu kolorystycznego. Można wybrać dowolną ich barwę. Kształt boazerii nie jest już jedynie oparty o wąskie listewki, ale może przybierać przeróżne formy. Znajdziemy już boazerię w formie eleganckich paneli angielskich, surowych rustykalnych desek. W nowoczesnej aranżacji można też wykorzystać ciemne drewno.
Odnowienie starej boazerii
Starą boazerię sosnową możemy odnowić. Wystarczy pomalować ją odpowiednią farbą kryjącą. Okładzina panelowa, płycinowa lub kasetonowa może być zrobiona np. z drewna. Boazerię warto pomalować na kolor współgrający z barwą reszty ścian i wyposażeniem. Niską boazerię można wzbogacić poprzez wykorzystanie nad nią wzorzystej tapety. Tu warto wybrać taką, której jeden z kolorów będzie powtarzał barwę okładziny. Można również wykorzystać lamperię, czyli pas trwałej farby lub tapety, które położone są do wysokości około metra, a nad nią daje się drewnianą listwę wykończeniową.
Boazeria w wersji ekologicznej
Dla osób chcących być eko poleca się używanie drewna rozbiórkowego. Mogą to być m.in. deski odzyskane z rozbiórki starych stodół. Widoczne na nich niedoskonałości, spękania oraz ubytki będą wyraźnie świadczyć o tym, że materiał ten ma swoją przeszłość.