Najpopularniejsze rodzaje róż

Najpopularniejsze rodzaje róż

 

Róża nazywana jest królową ogrodów. Poznaj najpopularniejsze rodzaje róż. Mają szerokie zastosowanie. Możemy spotkać róże ogrodowe, w doniczkach, w postaci żywopłotu i bajecznych kobiercach. Doskonale sprawdzą się jako kwiaty cięte. Biorąc pod uwagę różne formy i kolory róż z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

 Najpopularniejsze rodzaje róż 

Róże wielkokwiatowe

Są najpopularniejszym i najliczniejszym rodzajem róż. Charakteryzują się wielkimi i pełnymi kwiatami. Na łodydze znajduje się jeden kwiat. Takie róże kuszą nie tylko wspaniałymi kwiatami, ale też pięknym zapachem. Wysokość krzewów różanych wynosi 50-120 cm. Należy je starannie pielęgnować i zabezpieczać przed zimą. Musimy je posadzić w odpowiednim miejscu. Powinno być osłonięte przed wiatrem, zaciszne i dobrze nasłonecznione. Nie trzeba ich podpierać. Kwitną wielokrotnie od czerwca do jesieni. Fantastycznie wyglądają w ogrodach, ale używane są także jako kwiaty cięte.

 Najpopularniejsze rodzaje róż 

Róże rabatowe

Określane są również jako róże wielokwiatowe. Wyróżniają się niskim wzrostem. Ponadto mają silnie rozkrzewiony pokrój. Są długowieczne. Wykazują dobrą odporność na niskie temperatury. Nie musimy ich sadzić w doskonałej glebie. Kwitną wiele razy od czerwca do jesieni. Na jednym pędzie występuje kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt średniej wielkości kwiatów (pełnych i półpełnych). Można ich użyć na rabaty kwiatowe, niskie żywopłoty, a także do donic na balkonach i tarasach.

 Najpopularniejsze rodzaje róż 

Róże krzaczaste (parkowe)

W tej kategorii występują dynamicznie rosnące róże. Mają sztywne, proste i niekiedy przewieszające się pędy. Do tej grupy należą duże i bogato kwitnące krzewy. Mają charakterystyczny wzrost i pokrój. Są odporne na niskie choroby i rzadko chorują. Nie musimy myśleć o podporach. Zwykle kwitną przez cały sezon raz, a czasami więcej. Wspaniale sprawdzają się do pojedynczych rabat, ale też do nieformowanych żywopłotów.

  

Róże okrywowe

Do tej grupy należą róże o charakterystycznych, bardzo długich pędach. Nisko ścielą się po ziemi. Błyskawicznie pokrywają ziemię kolorowym kobiercem, ze względu na możliwość płożenia się, silne krzewienie i mnogość kwiatów. Są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie są wybredne. Są odporne na grzyby i niskie temperatury. Obficie kwitną od czerwca do jesieni. Na jednym pędzie może znajdować się nawet kilkadziesiąt kwiatów. Możemy je stosować na skarpy, skalniaki i rabaty, a także uprawiać  w doniczkach stawianych na balkonie i tarasie.

 

Materiał przygotowany we współpracy: Szkółka róż Hyży - więcej na rozeogrodowe.pl

 

Podobne artykuły