Jak powinno się sadzić i pielęgnować róże?

Jak powinno się sadzić i pielęgnować róże?

Krzewy różane występują w różnych formach, od pnących róż po miniaturowe rośliny, kwitnące głównie na początku lata i jesienią.

Jak powinno się sadzić i pielęgnować róże?

Jak sadzić róże?

Przy sadzeniu róż ważne jest, aby wybrać miejsce, które będzie oświetlone co najmniej 6 godzin dziennie. Sprawdź, czy gleba jest dobrze przepuszczalna i żyzna. Optymalne pH gleby wynosi 5,5-6,5. Dlatego kwiaty (sprawdź ofertę Bilscy.info) rosną najlepiej w glebach lekko kwaśnych. Róże w doniczkach można sadzić w dowolnym czasie między wiosną a jesienią, ale najlepiej na wiosnę.  Róże gorzej rosną w półcieniu. Pamiętaj też, aby wybrać miejsce, w którym nie wieje silny wiatr.

Jeśli sadzisz róże z gołymi korzeniami, zanurz je w wodzie na co najmniej 24 godzin przed umieszczeniem w ziemi. Zarówno róże z gołymi korzeniami, jak i doniczkowe musisz posadzić wystarczająco głęboko (120 cm). Otwór musi być wystarczająco duży, aby pomieścić korzenie. Wypełnij dziurę ziemią, dodając do niej kompost do róż.

Róże są mrozoodporne, to oznacza, że są stosunkowo odporne na działanie niskich temperatur. Jednak przezimowanie w dużej mierze uzależnione jest od miejsca. Jeśli posadzisz je tam, gdzie będą osłonięte przed wiatrem, możesz wybrać różne odmiany o niepełnej odporności.

Jak powinno się sadzić i pielęgnować róże?

Jak dbać o róże?

Wiele osób uważa, że pielęgnacja róż jest kłopotliwe. Jednak tak naprawdę dbanie o róże wcale nie musi być tak trudne. Musisz pamiętać o regularnym podlewaniu róż. W przypadku bardzo suchych gleb zainstaluj nawadnianie kropelkowe. Jeśli podlewasz je ręcznie, pamiętaj o tym, by robić to rzadko, ale szczodrze. Jednorazowo możesz podlać róże 20 litrami wody na 1 m2.

Róże musisz nawozić co roku na wiosnę (w kwietniu). Przy sadzeniu i w pierwszym roku po nie używaj żadnych nawozów mineralnych. Za pierwszym razem porcja nawozu powinna być mała, czyli około ½ zalecanej przez producenta. Dopiero później możesz zwiększyć ilość nawozu. Wskazane ilości znajdziesz na opakowaniach.

Krzewy róż zawsze przycinaj na wiosnę, najlepiej na początku kwietnia. Bez względu na odmianę, w pierwszym roku po posadzeniu, przycinaj je jednakowo 10-15 cm. W kolejnych latach tnij skromnie. Wycinaj jedynie przemarznięte pędy, chore i nadmiernie zagęszczające krzewy różane. Obowiązkowo musisz się pozbyć kwiatów, które są przekwitnięte i suche. Krzew wygląda wtedy nie  nieestetycznie. Odpowiednie przycinanie przyspiesza powtórne kwitnienie.

Róże nazywane są kwiatami ogrodu. Dlatego warto je posadzić i odpowiednio o nie dbać.

 

Podobne artykuły