Wszystko o cemencie portlandzkim

Wszystko o cemencie portlandzkim

Cement to cement. W praktyce jednak okazuje się, że sytuacja wcale nie jest taka oczywista, ponieważ na każdym worku z cementem znajduje się cała litania różnych oznaczeń opisujących właściwości tego konkretnego cementu.

Jednym z częściej spotykanych rodzajów cementu jest cement portlandzki, ale to miano jest udzielane zbyt szczodrze. Trzeba się przyjrzeć, czym jest cement portlandzki i które produkty nim naprawdę są.

Rodzaje cementu

Cement to szeroko stosowane spoiwo hydrauliczne. Droga, dom czy budynek użytkowy bez niego to dzisiaj rzecz rzadko spotykana. Tworzy się go z wapnia, marglu i gliny. Mieszankę wypala się w piecu w celu uzyskania klinkieru, który następnie mieli się i łączy z gipsem oraz czasami z innymi wypełniaczami, na przykład żużlem. Kluczowe znaczenie mają tutaj proporcje składników, ponieważ to one decydują o urabialności, wytrzymałości i odporności gotowego produktu.

Cement może mieć kilka odmian. Najczęściej spotykamy cement portlandzki i portlandzki wieloskładnikowy. Dostępne są też cementy hutniczy (do fundamentów), pucolanowy, wapienny oraz glinowy. Na rynku pojawia się też cement żużlowy oraz anhydrytowy. W praktyce można znaleźć cementy określane jako portlandzki wapienny i portlandzki żużlowy. Znacznie częściej jednak worki z cementem są po prostu oznaczane nazwami kodowymi, czyli alfanumerycznym ciągiem znaków zrozumiałym tylko dla ludzi obeznanych w temacie.

Oznaczenia

Cement portlandzki to cement stworzony w 1824 roku w Anglii. Miało to miejsce na wyspie Portland i stąd jego nazwa. Dzisiaj jest to cement produkowany na całym świecie i chociaż jest to produkt dominujący, jest to opcja jedna z wielu. Nazwa pojawia się znacznie częściej niż sam cement. Musimy zwracać baczną uwagę na oznaczenia na worku z cementem, gdzie powinny się znaleźć informacje typowo handlowe, czyli nazwa producenta i nazwa towaru, ale także kwestie typowo techniczne, jak waga, ale także rodzaj i skład produktu, zawarte w nim składniki, ich oznaczenia oraz proporcje. Na etykiecie powinna być też informacja o właściwościach cementu i jego klasie wytrzymałości.

Wszystko o cemencie portlandzkim

Najważniejsze oznaczenie na opakowaniu cementu to jego rodzaj wyrażony poprzez klasę CEM:

CEM I – cement portlandzki;

CEM II – cement portlandzki wieloskładnikowy (często cement portlandzki wapienny);

CEM III – cement hutniczy;

CEM IV – cementy pucolanowe;

CEM V – cement wieloskładnikowy.

Numer rzymski to teoretycznie poziom czystości cementu, więc CEM I będzie cementem bez dodatków, a CEM III będzie cementem z dodatkiem dużej ilości popiołów.

CEM I i II mogą mieć jeszcze indeks A lub B. Jest to wskazanie składnika dodatkowego i jego odsetka masy produktu, czyli na przykład CEM II A - 6%-20%, CEM II B 21% -35% itp. Kolejne litery umieszczone na opakowaniu będą nas informować o rodzaju dodatku. Dla przykładu, P to pucolana naturalna, a D to pył krzemionkowy.

Wszystko o cemencie portlandzkim

Ceny

Cement jedynka produkowany w Ożarowie to jeden z symboli epoki Gierka. Jest to cement portlandzki, ale Ożarów produkował także inne rodzaje cementu. Ceny cementu z Ożarowa są zróżnicowane w zależności od klasy. Za cement portlandzki CEM I 32,5 zapłacimy od około 425 zł do nawet 500 zł (worek 25 kg), w zależności od dostawcy. Cena cementu wieloskładnikowego CEM II/B-V 32,5 to 380 zł za worek.

Najważniejsze

Jeśli chcemy kupić dobry cement portlandzki, powinniśmy szukać sprawdzonych producentów, którzy produkują zgodnie z normą jakości PN-EN 197-1 i innymi, mniej ważnymi normami. Informacje o wszystkich spełnianych normach zawsze znajdują się na opakowaniu, bo grzechem byłoby się nimi nie chwalić, jeśli się je spełnia.

Podobne artykuły