Beton to naprawdę nowoczesny materiał budowlany

Beton to naprawdę nowoczesny materiał budowlany

Wiele cudów współczesnego świata powstało z wykorzystaniem betonu. Można tu wymienić chociażby Pentagon w USA czy słynną Operę w Sydney. Wymienić można też starsze konstrukcje, takie jak Hagia Sophia w Konstantynopolu. Beton jest z nami już od czasu starożytnych Asyryjczyków, więc mieliśmy sporo czasu, by go dobrze poznać i się z nim zaznajomić.

Dzisiaj oczywiście umiemy go wykorzystywać już dużo lepiej. Chociażby nowoczesne betonowe dachówki zapewniają dzisiaj dosłownie dach nad głową 25 milionom ludzi.

Beton był popularny w starożytności i dzisiaj wciąż jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w budownictwie. Tworzy się go z pomieszania cementu, wody i specjalnego kruszywa (m.in. piasku). Współczesny beton zwykle jest ulepszony w stosunku do tej podstawowej mieszanki, na co pozwoliły przemysłowe technologie produkcji cementu czyjego popularyzacja we wszystkich zakątkach świata. Beton cenimy za jego wytrzymałość na uderzenia i upływ czasu oraz za jego niewrażliwość na działanie wody oraz temperatury.

Beton to naprawdę nowoczesny materiał budowlany

Dachówki z betonu

Betonowe dachówki są odporne na działanie mrozu, deszczu słońca i wszystkich innych czynników atmosferycznych, w szczególności na promieniowanie UV. Dachówkowy betonowa to też opcja bardzo estetyczna, ponieważ dostępna jest w wielu kolorach i formatach. Taka dachówka nie jest malowana, ale posiada barwioną masę, co zapewnia równy i jednolity kolor. Dzięki dachówkom betonowym można także znakomicie chronić ciszę w budynku. Typowe dachówki betonowe nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych i chociaż jest to technologia licząca sobie 2000 lat, dalej uchodzi za jedną z najlepszych.

Historia betonu, a dzień dzisiejszy

Beton był stopniowo udoskonalany przez wszystkie wieki korzystania z niego. Rzymianie wznosili z niego swoje piękne i użyteczne budowle, z tymi najbardziej efektownymi na czele. Dzisiaj dla architektów jest to sprawdzony materiał, bez którego nie byłoby nowoczesnych wieżowców Manhattanu czy największego budynku mieszkalnego na półkuli zachodniej, oddanej w 2011 roku Beekman Tower.

Beton to naprawdę nowoczesny materiał budowlany

Ta technologia jest wykorzystywana dlatego, że stanowi dominujący element stylistyczny naszych współczesnych miast, tak zwanej betonowej dżungli, jak również posiada po prostu znakomite właściwości. Beton szybko wiąże, pozwala szybko pracować, jest wytrzymały i całkiem wydajny. Rozsiane po świecie ośrodki naszej cywilizacji łączy tak naprawdę tylko jedna rzecz. Jest nią oczywiście beton.

Znaczenie betonu na kartach historii

Chociaż cały świat jest dzisiaj pełny pięknych budowli betonowych, tych nowoczesnych i tych starożytnych, na przestrzeni dziejów beton nie był wcale specjalnie popularnym materiałem budowlanym. Okres swojej wielkiej popularności rozpoczął tak naprawdę dopiero w okolicach XVI wieku, kiedy Bernard Forest de Belidor, francuski inżynier, przypomniał światu zalety mieszania zaprawy i grubych ziaren kruszywa.

Razem z nim inni francuscy inżynierowi zaczęli popularyzować technologię, która była niemal całkowicie zapomniana wtedy przez świat Zachodu. Warto przywołać tutaj też nazwiska takie jak Joseph-Louis Lambot i Joseph Monier. W 1844 roku ruszyła za sprawą Adolfa Krohera produkcja pierwszych dachówek betonowych, które co ciekawe, przetrwały na niektórych budynkach do dzisiaj w formie niezmienionej Ponad 150 lat.

Beton był podstawowym budulcem Anglików na przełomie XIX i XX wieku. Do krycia dachów wykorzystywano niewiele innych materiałów. Znakomitą pozycję rynkową betonowe dachówki zawdzięczają dzisiaj jednak fabryce Heusenstamm, gdzie w 1953 roku rozpoczęto ich ogromną produkcję.

Podobne artykuły