Oprawa podtynkowa czy natynkowa? – pomieszczenia, w których obydwa te rodzaje sprawdzą się najlepiej

Oprawa podtynkowa czy natynkowa? – pomieszczenia, w których obydwa te rodzaje sprawdzą się najlepiej

Oprawy oświetleniowe stały się czymś niesłychanie popularnym w dzisiejszej aranżacji wnętrz. Zawdzięczają to przede wszystkim prostocie i jednocześnie wysokiej praktyczności. Aktualnie, stosuje się wyłącznie oprawy uzbrojone w technologię LED. Ma to na celu znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej oraz wydłużyć nieco żywotność. W końcu, nikomu zbytnio nie spieszy się do częstej wymiany żarówek, gdyż tracimy w ten sposób zarówno czas, jak i pieniądze.

Często jednak nie mamy pojęcia, w którym miejscu zamontować oprawę podtynkową, a w którym natynkową. Prawdę mówiąc, nie ma żadnych reguł dotyczących tego typu zagadnienia. Niemniej jednak, przedstawimy kilka propozycji mogących przydać się w kontekście aranżacji wnętrz.

Gdzie najlepiej stosować oprawy natynkowe?

Oprawa natynkowa cechuje się pewnym kształtem, wystającym spoza obrębu sufitu. Nadaje to nieco więcej charakteru i dobrze spisze się w celu podkreślenia oświetlenia, będącego na górze. Takie oprawy często wybiera się do pomieszczeń, w których sufit nie jest położony zbyt nisko. Dobrze dobrany kształt powinien wpasować się w klimat całego pomieszczenia.

Najlepszą propozycją dla opraw natynkowych jest salon. Lekko podwieszony sufit nad kanapą, a na nim świecące wprost na dany przedmiot oprawy, to doskonałe uzupełnienie dużej, salonowej przestrzeni. Inną opcją może być także zastosowanie długich opraw natynkowych nad zabudową w kuchni. Chodzi mianowicie o popularną „wyspę” oddzielającą kuchnię od części jadalnej. W przypadku wyższego sufitu, zaleca się natomiast montaż oprawy zwieszanej, co również jest podgrupą dla opraw natynkowych.

Oprawa podtynkowa czy natynkowa? – pomieszczenia, w których obydwa te rodzaje sprawdzą się najlepiej

Oprawy podtynkowe – propozycje zastosowań

Prawdę mówiąc, oprawy podtynkowe led mogą być stosowane wszędzie. Wszystko zależy od zmysłu projektanta bądź od naszej inwencji twórczej. Najczęściej jednak dany typ oświetlenia można zaobserwować w łazienkach z niskim sufitem bądź w pomieszczeniach kuchennych. Dlaczego? W obydwu tych miejscach potrzebne jest oświetlenie punktowe, a to ze względu na wymóg dobrej widoczności. Oprawy podtynkowe led możemy skierować w taki sposób, aby świeciły one tylko i wyłącznie na konkretne miejsca.

Kluczowe znaczenie ma to w przypadku gotowania, gdzie dobra widoczność może ustrzec nas chociażby od zacięcia się nożem. To jednak nie wszystko. Wiele osób w pokojach sypialnianych korzysta z możliwości stworzenia suchej zabudowy w postaci sufitu podwieszanego i wmontowania w nim właśnie opraw podtynkowych. Ma to na celu zastąpienie lampki nocnej i zwiększenie oszczędności energii.

Inteligentne oprawy – czym są?

Okazuje się, że wielu producentów oświetlenia posiada w swojej ofercie inteligentne oprawy, niewymagające skomplikowanych systemów smart home. Zasada działania jest bardzo prosta. Chodzi głównie o sparowanie modułu wbudowanego w oprawę z aplikacją w telefonie, a następnie przy jego użyciu, podłączenie jej do sieci WiFi. W ten sposób oprawa uzyskuje stały dostęp do internetu, a użytkownik przez aplikację może sterować nią z dowolnego miejsca na ziemi.

Oprawa podtynkowa czy natynkowa? – pomieszczenia, w których obydwa te rodzaje sprawdzą się najlepiej

Podobne artykuły