Jaka powinna być szafka łazienkowa?

Jaka powinna być szafka łazienkowa?

Wbrew pozorom wybór mebli do łazienki wcale nie jest zadaniem prostym. Szafki łazienkowe powinny być bowiem dopasowane do całej aranżacji wnętrza. Jednak sam doskonały design to w tym przypadku za mało. Liczy się także funkcjonalność. Poza tym meble wykorzystywane w łazience muszą być zawsze odporne na wilgoć. Zatem jak znaleźć idealną szafkę do łazienki?

Cechy idealnej szafki łazienkowej

Szafka przeznaczona do łazienki musi być oczywiście odporna na wilgoć i ciepło. Liczy się także funkcjonalność. Drzwiczki mebla muszą łatwo się zamykać i otwierać. Warto sprawdzić jakość zastosowanych w tym przypadku zawiasów i uchwytów. Dobrym rozwiązaniem są szafki z wieloma przegródkami i półkami, zwłaszcza gdy w domu jest więcej osób. Wówczas każdy będzie mógł znaleźć odrobinę miejsca na swoje kosmetyki czy inne akcesoria. Półki w szafce łazienkowej nie mogą być przy tym za wąskie czy za płytkie.

Ciekawym rozwiązaniem są szafki z osobnymi przegródkami na mydła, suszarkę do włosów, maszynkę do golenia czy szczoteczkę i pastę do zębów. W szafce należy jednak trzymać tylko przybory suche, czyste.

Z czego produkowane są szafki łazienkowe?

W przypadku mebli łazienkowych często wykorzystywane są płyty z drewna przetworzonego, a zwłaszcza płyty MDF i HDF. Są one o tyle lepszym rozwiązaniem niż naturalne drewno, że nie są tak mocno narażone na różnego rodzaju odkształcenia. W łazienkach, gdzie poziom wilgoci jest szczególnie wysoki, stosuje się także płyty HPL.

Rzadziej spotkać się można z szafkami łazienkowymi wykonanymi z litego drewna. Sprawdzają się one bowiem tylko tam, gdzie nie ma prysznica lub w łazienkach tak dużych, że odległość od wanny czy kabiny jest naprawdę spora. Dla mebli drewnianych bliski kontakt z wodą nie jest bowiem wskazany. W tym przypadku i tak stosuje się raczej egzotyczne gatunki drewna, które mają niski współczynnik kurczu np. teak, iroko i doussie. Rzadziej do produkcji szafek łazienkowych wykorzystuje się drewno dębowe, mahoniowe czy cedrowe. W nowoczesnych łazienkach sprawdzają się również meble produkowane z mniej oczywistych materiałów – kamienia, aluminium czy szkła hartowanego.

Jakie szafki wybrać do łazienki?

Tak naprawdę w tym przypadku do wyboru są przede wszystkim meble stojące i wiszące. W praktyce sprzątanie tych drugich jest znacznie łatwiejsze, co dla wielu osób jest argumentem decydującym o wyborze tego rodzaju modeli. W końcu większym problemem nie jest odkurzenie czy umycie podłogi znajdującej się pod szafką wiszącą. Jednak już przy szafce stojącej na niezbyt wysokich nóżkach, sprzątanie wymaga więcej wysiłku. Ponadto, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szafka łazienkowa, która stoi na podłodze, optycznie pomniejsza wnętrze. Tymczasem łazienki w nowoczesnych mieszkaniach zwykle nie są wcale zbyt duże. Z drugiej strony szafki stojące są bezproblemowe w montażu.

Wiele osób w łazience stawia na szafki z lustrami. Są one rzeczywiście funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Dużą popularnością cieszą się też szafki połączone z umywalką. To rozwiązanie sprawdzone, które zawsze prezentuje się dobrze. W dodatku pozwala również zaoszczędzić nieco miejsca.Jaka powinna być szafka łazienkowa?

Podobne artykuły