Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną kuchnię?

Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną kuchnię?

Niezależnie od tego, czy masz małą i wąską kuchnię, czy dużą i otwartą, wykorzystując odpowiednio układ pomieszczenia, możesz ją maksymalnie zagospodarować. Pamiętaj, że w aranżacji wnętrza nie chodzi tylko o walory estetyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj ergonomia. Sprawdź, jak zaprojektować elegancką i funkcjonalną przestrzeń.

Trójkąt roboczy w kuchni

Taka koncepcja powstała w latach dwudziestych XX wieku. Między obszarem do przygotowywania jedzenia (kuchenka), strefą czyszczenia (zlew kuchenny) a miejscem przechowywania żywności (lodówka) została wyraźnie wyodrębniona przestrzeń w kształcie trójkąta. Aby uzyskać maksymalną wydajność i użyteczność pomieszczenia, należy zastosować poniższe wytyczne.

Drzwi wejściowe do kuchni powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości. Nie mogą zakłócać bezpiecznej obsługi urządzeń. Jeżeli chcesz zainstalować tylko jeden zlew, umieść go naprzeciwko kuchenki i lodówki. Jeśli zamierzasz obok niego postawić zmywarkę, zachowaj odległość 90 cm. Podstawowa powierzchnia robocza o szerokości co najmniej 76 cm i głębokości 60 cm, musi znajdować się obok zlewu. Oprócz ogólnego oświetlenia zainstaluj też odpowiednie oświetlenie zadaniowe.

Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia na jednej ścianie

Ten prosty układ, zwykle spotykany w mniejszych kuchniach, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Nie rezygnujesz przy tym z funkcjonalności. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz zamontować meble pod jedną ścianą. Wybierz górne i dolne szafki lub powieś półki nad szafkami. Postaraj się zabudować kuchnię meblami tak wysoko, jak to tylko możliwe. W ten sposób wygospodarujesz więcej miejsca do przechowywania. Podczas gdy tradycyjny trójkąt roboczy nie jest tu możliwy, spróbuj postawić lodówkę na jednym końcu, piekarnik i kuchenkę na środku, a zlew na drugim końcu. Jeśli szafki nie sięgają sufitu, wykorzystaj pustą przestrzeń, przechowując tam rzadziej używane przedmioty.

Kuchnia dwurzędowa

Taki układ jest bardzo ergonomiczny. Możesz tutaj postawić dwa rzędy szafek skierowanych do siebie, tworząc przejście. Nie musisz wtedy stosować szaf narożnych. W ten sposób zagospodarujesz każdy centymetr przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku większych rodzin. 

Wyspa kuchenna

Cieszy się dużą popularnością w domach na otwartym planie. Zapewnia dużą powierzchnię roboczą lub schowek na środku kuchni. Możesz ją również wykorzystać do przechowywania posiłków lub jako miejsce do spotkań towarzyskich. Możesz przy niej rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną, przygotowując posiłek.

Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną kuchnię?

Dlaczego warto kupić meble na wymiar?

Decydując się na kuchnie gdańsk na zamówienie możesz wykorzystać każdy centymetr w kuchni. Sprawdzą się doskonale w każdym wnętrzu. Jeśli urządzasz nietypowe wnętrze, meble na wymiar na pewno przypadną Ci do gustu. 

Nie musisz się już zadowalać tańszymi, lżejszymi, a czasami szkodliwymi materiałami. Możesz spokojnie wybrać takie, które będą specjalnie dopasowane do potrzeb domowników. Na przykład, jeśli dziecko ma astmę, możesz zamówić szafki z litego drewna. Podobnie, jeżeli jesteś wrażliwy na toksyny i chemikalia znajdujące się w farbie, poproś o wykończenie mebli bezrozpuszczalnikowym, naturalnym preparatem. Dodatkowo meble na wymiar mogą doskonale odzwierciedlić Twoją osobowość.

Podobne artykuły