Jak kupić nieruchomość bez pośrednika?

Jak kupić nieruchomość bez pośrednika?

Jak kupić nieruchomość bez pośrednika?

Ogłoszenia o nieruchomościach bez pośrednika są ogromną rzadkością, jednak się zdarzają. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność i dokładność w sprawdzaniu kilku podstawowych spraw.

Podstawowe formalności

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o potwierdzenie, że właściciel jest faktycznym posiadaczem tej nieruchomości oraz nie występują inni współwłaściciele w dokumentacji. Do zdobycia tych informacji potrzebny będzie numer księgi wieczystej.

Obowiązkowy punkt to sprawdzenie, czy nieruchomość obciążona jest jakąkolwiek hipoteką, a jeśli tak, to w jaki sposób można tę kwestię dogadać z właścicielem. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto poprosić o potwierdzenia opłat rachunków, czy też administracyjnych, a nawet o podatek od nieruchomości. Dla pełnej analizy sprawdź także w gminie, czy na daną nieruchomość nie są zameldowane żadne inne osoby.

Opłaty i stan techniczny

Do określenia wysokości opłat eksploatacyjnych przydadzą się rachunki przynajmniej z ostatniego pół roku. Stan techniczny jest jednym z ważniejszych czynników, ponieważ liczy się stan nie tylko mieszkania, ale także całego budynku.

Dla bezpieczeństwa lokatorów należy sprawdzić instalacje elektryczne, gazowe oraz wodne, ich szczelność oraz stopień zużycia. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej warto zorientować się, jaki jest zakres jej działań w kwestii remontu budynku, czy choćby klatki schodowej.

Wszelkie potrzebne papiery

Jak kupić nieruchomość bez pośrednika?

Samodzielne kupno nieruchomości bez pośrednika wymaga poświęcenia sporej ilości czasu zwłaszcza na sporządzanie umów, formalności notarialnych, zgłoszeń urzędowych, czy też umów na usługi.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ od zainteresowanego kupnem zależy czy cała transakcja zostanie odpowiednio przeprowadzona, a całość należycie sfinalizowana. Kupno mieszkania bądź apartamentu w Łodzi lub innym mieście bez pomocy agenta może wydawać się trudne, jednak czasami stanowi dobrą opcję na niewielką oszczędność przy całym przedsięwzięciu.

Podobne artykuły