Jak ocieplić betonowy strop masywny?

Jak ocieplić betonowy strop masywny?

Termoizolacja betonowego stropu masywnego w przypadku poddaszy nieużytkowych jest konieczna. Tylko w ten sposób możemy zapewnić znajdującym się poniżej ogrzewanym pomieszczeniom, odpowiednią ochronę przed stratami ciepła. Czym i w jaki sposób można ocieplić masywny strop betonowy?

Poddasza nieużytkowe nie są z reguły ocieplane. Nie ma to większego sensu. Biorąc pod uwagę ekonomię, korzystniejszym rozwiązaniem, które daje świetne efekty termoizolacyjne dla pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na niższej kondygnacji, jest ocieplenie samego stropu.

Termoizolacja stropu wełną skalną

Materiałem, który doskonale sprawdza się przy ociepleniu betonowego stropu na poddaszu nieużytkowym, jest wełna skalna. Taka izolacja skutecznie chroni przed stratami ciepła, a przy tym charakteryzuje się wysoką akustycznością i najwyższą klasą ognioodporności. Przy czym zachowuje również wysokie właściwości paroprzepuszczalne, co zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Jest to również materiał niezwykle wytrzymały, który zachowuje swoje parametry przez bardzo długi czas użytkowania – nawet 55 lat i więcej!

Jak ocieplić betonowy strop masywny?

Ocieplenie wełną skalną – sposób montażu

Przy montażu izolacji z wełny skalnej należy zadbać o to, aby przylegała ona szczelnie do stropu masywnego i pokrywała go na całej powierzchni. Montując wełnę na połaci dachowej, należy rozciągnąć membranę wysokoparoprzepuszczalną, pomiędzy krokwiami. Termoizolację stropów masywnych należy przeprowadzać przy użyciu specjalnie dedykowanych do tego płyt i mat z wełny skalnej, takich firm jak np.: Unirock, Megarock Plus, Rockwool Toprock Super czy Rozkwool Superrock. Na stronie https://housemodern.pl/ocieplenie-betonowego-stropu-masywnego--co-warto-wiedziec.html można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Po już gotowej izolacji nie wolno chodzić. Dlatego, jeśli przewidujemy w przyszłości taką konieczność, to warto na etapie ocieplania zamontować nad ułożonymi płytami z wełny skalnej specjalne drewniane pomosty lub specjalne rodzaje twardszych mat czy płyt z wełny. Ocieplenie układamy z reguły dwuwarstwowo. A na jego wierzch można położyć folię wiatroizolacyjną.

Co z paroizolacją?

Pod ocieplenie ułożone na stropie betonowym masywnym nie zaleca się stosowania folii paroizolacyjnej. Z reguły dostateczną już izolacją, nawet dla pomieszczeń o wysokim stopniu wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, jest strop betonowy.

Podobne artykuły