Oszczędności Polaków coraz częściej lokowane są w nieruchomości. Ten sektor ostatnimi laty zyskał na popularności, ponieważ ich rentowność jest bardzo wysoka. Od kilku lat niezmiennym obiektem zainteresowań są mieszkania i apartamenty, których późniejszy wynajem przynosi zyski. Coraz częściej oczy rodaków kierują się jednak w stronę lokali użytkowych, gdzie roczna stopa zwrotu z inwestycji jest jeszcze większa. Czy inwestycja naprawdę warta jest swojej ceny?
Boom w branży
Sektor nieruchomości przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Bez przerwy powstają całe osiedla mieszkalne, gdzie część nieruchomości z góry przeznaczona jest na działalności gospodarcze. I choć kupno mieszkania pod wynajem to bardzo popularna i bezpieczna forma lokowania swoich oszczędności, jeszcze większe zyski przyniesie inwestycja w lokal użytkowy. Roczna stopa zwrotu utrzymuje się tutaj na poziomie 7-10 %, a potencjał takich obiektów jest niemal nieograniczony.
Własny wkład w lokal
Koszty wykończenia lokalu użytkowego to czynnik, który zdecydowanie czyni inwestycję opłacalną. Decydując się na kupno i wynajem mieszkania, nierzadko trzeba je całkowicie umeblować i wyposażyć. W przypadku lokali użytkowych to przyszły najemca musi zadbać o to, by wnętrze sprzyjało przeznaczeniu działalności. Inwestor oddaje do użytku przeważnie pomieszczenie w stanie deweloperskim i to zadaniem najemcy jest dostosowanie wyglądu obiektu do swoich potrzeb. Kupującego omijają zatem wszelkie koszty związane z wykończeniem obiektu, pozostawiając je w rękach przyszłego wynajmującego.
Długość trwania umowy
Kolejną kwestią przemawiającą za korzyściami inwestycji w lokal użytkowy jest długoterminowy kontrakt pomiędzy inwestorem a najemcą. Jeśli wynajmujący zdecyduje się wykończyć lokal i dostosować go do charakteru swojego biznesu, z pewnością nieprędko będzie chciał się z takiej umowy wycofać. Długoterminowa umowa najmu jest tutaj ogromnym plusem, dzięki któremu inwestor nie musi obawiać się o płynność finansową przez kolejne 5 czy 10 lat.
Prawo po stronie inwestora
Wynajem mieszkania może postawić właściciela w kłopotliwej sytuacji. Jeśli najemcy nie regulują opłat z tytułu najmu, prawo niestety zazwyczaj działa na ich korzyść. Takich problemów nie będzie miał inwestor związany umową z przedsiębiorcą. Przepisy Kodeksu cywilnego stoją po stronie inwestora, gwarantując bezpieczeństwo oraz kilka możliwości odzyskania zaległych zobowiązań. Według obowiązującego prawa, inwestor może nawet zdecydować się na sprzedaż nieruchomości wraz z najemcą. Jest to korzystne rozwiązanie, chroniące interesy inwestora.
Podsumowując, biorąc pod uwagę współczesny rozkwit działalności usługowych, zapotrzebowanie na lokale użytkowe stale rośnie. Inwestycja w nieruchomość o takim charakterze jest opłacalna w perspektywie wieloletniego wynajmu. Chcąc podjąć słuszną decyzję w zakresie kupna lokalu użytkowego, warto zwrócić się do doradcy, który dzięki rozległej wiedzy pomoże w fachowy sposób dokonać udanej transakcji.
Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - lokale użytkowe na sprzedaż Warszawa.