Jaki kompresor do garażu?

Jaki kompresor do garażu?

Kompresor jest narzędziem, które może zostać zakupione z myślą o użytku prywatnym. Szczególnie przydatne jest podczas prac w garażu. Kierowcy chętnie korzystają z kompresora pompując koła, jednak to narzędzie może mieć wiele innych zastosowań. Do czego jeszcze można wykorzystać kompresor i na jaki zakup warto się zdecydować?

Sprzęt niezbędny w garażu

Sprężone powietrze jest niezbędne w każdym domowym warsztacie. Pompowanie kół przy użyciu kompresora to jedno z tych zadań, z którymi urządzenie bez problemu sobie poradzi. Warto wykorzystać potencjał kompresora i wykonywać liczne czynności, skracając swój cenny czas pracy. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w model o nieco większej mocy i wydajności – wówczas użytkownik przekona się, jak wiele możliwości kryje się w tym urządzeniu.

Nie tylko przy kołach

Jak już wspomniano, pompowanie kół jest jedną z najmniej wymagających czynności. Kompresor z powodzeniem można wykorzystać do czyszczenia wszelkich powierzchni oraz licznych zakamarków z zanieczyszczeń. Sprzęt świetnie sprawdzi się podczas oczyszczania elementów z błota, można go też użyć w celu odetkania czy odpylenia problemowych powierzchni.

Sprężone powietrze znakomicie nada się do czyszczenia wnętrza samochodu. Można podłączyć kompresor pod inne urządzenie, które szybko i skutecznie poradzi sobie z powstałymi nieczystościami.

Ciekawym pomysłem na użycie kompresora jest lakierowanie elementów pojazdu lub pokrywanie ich preparatem zabezpieczającym przed korozją. Pod urządzenie można również bez problemu podłączyć klucz udarowy, by samodzielnie wykonać podstawowe czynności.

Jaki kompresor do garażu?

Parametry kompresora

Aby cieszyć się wieloma możliwościami zakupionego urządzenia, warto przyjrzeć się jego parametrom. Prace będą wykonywane na satysfakcjonującym poziomie, jeśli dokona się zakupu kompresora o odpowiedniej pojemności. Warto zwrócić uwagę na to, ile litrów powietrza na minutę wydostaje się ze sprężarki. Optymalne parametry wydajnego urządzenia to około 250 litrów na minutę.

Kolejny aspekt to pojemność zbiornika. Stabilną i wydajną pracę zagwarantuje kompresor o pojemności około 50 litrów, choć i mniejsze sprawdzą się do podstawowych i niewymagających czynności w garażu. Niemałe znaczenie ma też ciśnienie sprężania. Parametry na poziomie 6 barów jak najbardziej sprawdzą się w użytku domowym, chociaż warto rozważyć zakup kompresora, który generuje co najmniej 8 barów. Parametry te można znaleźć, decydując się na średniej wielkości kompresor.

Konserwacja sprężarki

Chcąc zagwarantować sobie wieloletnie użytkowanie kompresora, warto poddawać go regularnym przeglądom. Dzięki temu można zmniejszyć koszty związane z eksploatacją sprzętu. Należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta – kluczowe jest tutaj stosowanie oryginalnych części zamiennych oraz używanie zalecanych olejów (jeśli sprzęt takowych wymaga). Dzięki tak podjętym krokom, urządzenie będzie służyć przez wiele lat, gwarantując bezawaryjność.

Materiał przygotowany z Kompresortechnika - serwis sprężarek śrubowych.

Podobne artykuły