Chęć budowy domu bardzo często spotyka się z wieloma wątpliwościami np. finansowymi czy tymi związanymi z czasem, jaki trzeba poświęcić na postawienie własnego domu. Często są to dwa główne powody, dla których przekładamy czy opóźniamy budowę naszego wymarzonego budynku. Istnieje jednak bardzo ciekawa alternatywa, która coraz częściej jest brana pod uwagę oraz coraz częściej pojawia się w Polsce. Domy prefabrykowane, które można postawić nawet 3-4 dni są idealnym rozwiązaniem dla osób obawiający się o rosnące koszty czy przedłużający się czas budowy. W dalszej części tekstu przedstawiamy — czym są domy modułowe - prefabrykowane, jak powstają, jak instaluje się je na działkach budowlanych oraz jakie są plusy tego rozwiązania.
Domy modułowe / prefabrykowane
Domy modułowe czy prefabrykowane - bo i tak się je nazywa to domy składające się z gotowych modułów. Są one produkowane we fabryce, a następnie przewiezione jako gotowe części i łączone na naszej działce. Dom taki nadaje się do zamieszkania zaraz po montażu, który nierzadko trwa jedynie kilka dni. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących domy tego typu. Wśród wielu ofert znajdziemy domy zarówno całoroczne, jak i np. letniskowe. Domy modułowe traktowane są jako produkt i kupujemy je właśnie od firmy jako “rzecz”. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby komfortowo mieszkać w takim domu przez cały rok czy nawet nie zauważyć różnicy między tradycyjnym budownictwem.
Jak przebiega zamówienie i budowa takiego domu?
Proces zamawiania domów prefabrykowanych rozpoczyna się od wyboru konkretnej firmy oraz osobistego kontaktu. Proces zamawiania może różnić się w zależności od konkretnej firmy, ale ogólnie funkcjonuje na takich samych zasadach. Podczas rozmowy z pracownikiem firmy wspólnie wybieramy gotowy dom, konstrukcje, plan lub wykonujemy projekt domu dla własnych potrzeb. Nie jest to jednak trudne zadanie, gdyż plany takie mają jedynie charakter informacyjny. Planowanie w takiej formie polega na określeniu ilości pomieszczeń, ich układzie itp. Następnie określić możemy np. jakość wykonania wnętrza, materiały, technologie itp. Gdy zamawiamy dom wraz z wyposażeniem możemy również dobrać odpowiednie kolory czy poziom wykończenia domu. Po złożeniu zamówienia trafia ono do fabryki, a nam pozostaje jedynie oczekiwać na dzień dostarczenia gotowego domu. Nie mamy możliwości wpływania na tworzenie poszczególnych modułów, czy nadzorowania prac. Następny kontakt z firmą nastąpi, dopiero gdy moduły zostaną przywiezione na naszą działkę.
Ważną kwestią są również fundamenty. Niektóre firmy wymagają posiadania fundamentów, niektóre mają co do nich pewne restrykcje techniczne, a niektóre samodzielnie wykonują również fundament, na którym znajdzie się nasz dom modułowy. Opcja ta jest zależna od wielu czynników i często jest podejmowana indywidualnie.
Budowa domów modułowych odbywa się całkowicie w fabryce. Dana firma tworzy pewne standardowe moduły lub części, które nieco różnią się od siebie, ale zachowują pewien standard. Dzięki “masowemu” produkowaniu takich modułów, które są możliwe do dowolnego przerabiania w późniejszym czasie, możemy skorzystać z krótkiego terminu budowy naszego domu. Takie działanie znacznie przyspiesza cały proces. Gdy zamówienie wpłynie do fabryki, pracownicy korzystają z gotowych, standardowych i surowych modułów, dostosowując je i wyposażając do naszego zamówienia. Dla każdego klienta będzie to inna specyfikacja i inne zestawienie. Moduły mogą być personalizowane w różnym stopniu, a czas ich tworzenia jest różny i zależy od wielu czynników np. mocy przerobowych firmy, ilości zamówień czy wielkości firmy. W trakcie wykańczania modułów mogą być one obijane drewnem od zewnątrz, wykończone wewnątrz czy wzbogacane o odpowiednie technologie techniczne.
Jak się instaluje dom na działce?
Gdy nasz dom zostanie “złożony” w fabryce a moduły będą gotowe do montażu, zaczyna się najbardziej widowiskowy moment budowy nowego modułowego domu. Poszczególne moduły są przywożone na naszą działkę oraz zestawienie ze sobą po kolei jak klocki lego. Cała operacja w zależności od zaawansowania projektu, jego wielkości czy trudności montażu może trwać od kilku godzin do kilku dni. Przeważnie w ciągu 5 dni dom jest już postawiony, ma stan zamknięty oraz jest gotowy do zamieszkania. Następnie wiele osób jeszcze przez jakiś czas wykańcza sam dom oraz teren wokół niego według własnego projektu, ale nie przeszkadza to, aby np. nocować w takim domu.
Zestawienie poszczególnych modułów — pokoi, kuchni, łazienek itp. jest stosunkowo proste. Pracownicy firmy mają zaplanowany każdy szczegół i etap operacji. Wiedzą też gdzie znajdują się przyłącza oraz w jakiej kolejności zestawiać ze sobą poszczególne moduły.
Plusy, korzyści, zalety
Domy prefabrykowane posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich jest sam fakt elastyczności w doborze poszczególnych modułów. Samodzielne możemy wybrać firmę i zadecydować czy chcemy bardziej surowy budynek, czy może wręcz przeciwnie — gotowe moduły do zamieszkania od zaraz z całym wyposażeniem wewnętrznym. Do korzyści możemy oczywiście zaliczyć wygodę całego rozwiązania. Zamawiając dom, możemy zrobić to według własnych preferencji, nie musimy nadzorować budowy, martwić się o nieprzewidziane koszta czy problemy, które zazwyczaj towarzyszą budowie domu - np. odnośnie zgromadzenia odpowiedniej załogi budowlanej. Domy modułowe bardzo często posiadają gwarancję, która obowiązuje nawet kilkadziesiąt lat. Dom traktowany jest jak produkt, który kupiliśmy, więc wszystkie ew. usterki naprawia firma, a my mamy pełne prawa konsumenta. Warto również zwrócić uwagę na sam model stawiania domu. W trakcie tego procesu nie jest degradowane środowisko, dom możemy postawić praktycznie wszędzie, a komfort korzystania z niego jest taki sam jak przy domu np. murowanym.
Wiele osób porusza również kwestie finansowe. Jest to jeden ze słabszych punktów całej “układanki”. Domy takie zazwyczaj są nieco droższe, ale nie jest to regułą. Dom w podobnej specyfikacji do domu “murowanego” wyszukując odpowiednią firmę, ofertę czy wybierając odpowiednie opcje może być nawet w podobnej cenie. Biorąc pod uwagę również komfort czy inne plusy, cena jest do zaakceptowania.