Czym wyłożyć ścianę w kuchni?

Czym wyłożyć ścianę w kuchni?

Kuchnia jest specyficznym miejscem, w którym na ścianach potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie, by nie musieć co chwilę odmalowywać ścian. Są one narażone na częste zabrudzenia, dostęp do wody, wilgoć oraz na wysoką temperaturę. Na co zatem się zdecydować, by przestrzeń między blatem, a szafkami odpowiednio wykończyć, by była odporna na wszelkie działania i czynniki zewnętrzne?

Malowanie ścian farbą

Farba jest jednym z tańszych rozwiązań, jakie można zastosować w kuchni. Trzeba pamiętać, że nie każda farba nadaje się do tego typu pomieszczenia. Muszą to być produkty zmywalne, odporne na wilgoć, grzyby oraz bakterie. Najbardziej rozsądnym wyborem okazują się farby lateksowe i ceramiczne. Do dekoracji natomiast wykorzystać można farby tablicowe lub magnetyczne.

Czym wyłożyć ścianę w kuchni?

Płytki na ścianę

Bardzo częstym rozwiązaniem w kuchni jest kładzenie płytek między blat, a górne szafki. Wybierana jest ona dlatego, że jest to stosunkowo dość niedroga opcja, a trwała na wszelkie uszkodzenia i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Na rynku dostępnych jest ogrom różnych wzorów w przeróżnych formach, kształtach i strukturach. Do kuchni najlepiej wybierać takie płytki, które mają jak najmniej spoin, dlatego warto decydować się na większe płytki, tzw. wielkoformatowe.

Panele szklane

Współcześnie popularne są gotowe panele szklane. Idealnie wypełniają przestrzeń kuchenną. Takie panele są bardzo odporne na zabrudzenia, łatwo się je utrzymuje w czystości, co wpływa na wysoki poziom higieny w takiej kuchni. Jest ona dostępna w wielu kolorach i wzorach – przezroczyste, lakierowane oraz panele dekoracyjne z nadrukiem. Ogromne znaczenie ma rodzaj wybieranego szkła. Do kuchni najbardziej odpowiednie jest szkło hartowane, ponieważ dzięki specjalistycznej obróbce jest dużo bardziej wytrzymałe niż tradycyjne szkło. Po rozbiciu rozpada się na maleńkie, delikatne kryształki, które są bezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego. Tego typu szkła bez żadnych zastrzeżeń można wykorzystać w okolicach kuchenki gazowej oraz miejscach bardzo często użytkowanych.

 

 

 

Podobne artykuły