Dach płaski — Jakie ma pokrycie, jakie są jego koszty i jaką ma przewagę nad innymi typami dachów?

Dach płaski — Jakie ma pokrycie, jakie są jego koszty i jaką ma przewagę nad innymi typami dachów?

Płaski dach to obecnie coraz częściej wybierana opcja. Ma ona wiele zalet i może być wykorzystywana na wiele więcej sposobów niż inne typy dachów. Sporo osób ma jednak pewne obawy, które wynikają głównie z braku wiedzy i ogólnych mitów panujących na temat dachów płaskich. W tym tekście przybliżamy budowę takich dachów, odpowiadamy na pytanie, jakie materiały wybrać oraz dlaczego dach płaski to dobry wybór.

Dach płaski — Jakie ma pokrycie, jakie są jego koszty i jaką ma przewagę nad innymi typami dachów?

 

Rodzaje i elementy dachu płaskiego

Obecnie domy z płaskim dachem budzą wiele wątpliwości. Są nimi m.in. te odnośnie rodzajów dachów płaskich oraz elementów, z których są zbudowane. Obecnie istnieje wiele rodzajów dachów, które możemy stworzyć o różnym przeznaczeniu i funkcjonalności. Dachy płaskie mogą występować jako dachy zielone pokryte roślinnością, dachy balastowe — systemy klejone, wentylowane jednowarstwowe, wentylowane dwuwarstwowe czy mocowane mechanicznie. Do budowy takich tarasów używa się przede wszystkim hydroizolacji, izolacji termicznej, klinów styropianowych i wpustów dachowych. Hydroizolacja to przede wszystkim masy bitumiczne oraz papy, a izolacja termiczna składa się z wełny mineralnej, styropianu czy styroduru.

 

Jakie materiały wybierać?

Jeśli zastanawiamy się nad wykonaniem dachu płaskiego, ważnym z pytań jest to, jakie materiały wybrać. Przy budowie tego typu konstrukcji nie ma jednej i uniwersalnej odpowiedzi. Każdy dach powinien być odpowiednio przemyślany i zaplanowany. Poszczególne warstwy dachu muszą ze sobą współpracować i być przyjazne dla siebie. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór materiałów, które zapewnią skuteczność hydroizolacyjną oraz termoizolacyjną przy jak najniższym możliwym koszcie. Dzięki temu dach będzie spełniał swoje zadanie, a budując go, wydamy jedynie tyle środków, ile jest rzeczywiście jest potrzebnych.

 

Czy dach płaski to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna. Dach płaski pod wieloma względami to dobry wybór. Pierwszym plusem jest możliwość aranżacji dachu na różne sposoby i stworzenie na nim powierzchni użytkowej. Dach płaski jest również dużo łatwiej zaizolować w porównaniu do dachu skośnego. Prawidłowo wykonana izolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci z domu do elementów dachu, a cała konstrukcja służyć będzie nam przez wiele lat. Samo wykonanie dachu płaskiego również nie jest trudne jeśli jest wykonywane przez fachowców. Odpowiednie zestawienie i jakościowe wykonanie takiego dachu gwarantuje, że będzie on trwały i wytrzymały.

 

Do kogo zwracać się, jeśli chcemy wykonać płaski dach?

Jeśli zależy nam na wykonaniu dachu płaskiego, zdecydowanie należy zwrócić się do firmy z dużym doświadczeniem, która wykonywała już takie dachy poprawnie. Przykładem takiej firmy jest marka Suez.com.pl posiadająca wiele udanych realizacji, sporo dobrych opinii i szerokie kompetencje. Marka ta to również wybór bardzo dobrych jakościowo produktów oraz stworzenie odpowiedniego projektu dachu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Firma zapewnia też wsparcie swoją wiedzą, doradztwo oraz pomoc przy minimalizacji kosztów, aby inwestycja była również ekonomiczna.

 

Podobne artykuły