Bezwykopowa renowacja kanałów. Najważniejsze zalety tej nowoczesnej technologii

Bezwykopowa renowacja kanałów. Najważniejsze zalety tej nowoczesnej technologii

Wypływające z linii kanalizacyjnych zanieczyszczenia są niebezpieczne dla środowiska oraz ludzi, niezbędne jest więc jak najszybsze usunięcie awarii oraz przywrócenie kanalizacji prawidłowego funkcjonowania. Bezwykopowa renowacja kanałów to skuteczna metoda na usuwanie awarii, do których często dochodzi wskutek zatkania linii odprowadzających zanieczyszczenia. Na czym polega ta nowoczesna technologia i dlaczego jest warta zainteresowania?

Bezwykopowa renowacja kanałów w praktyce

Bezwykopowa renowacja kanałów polega na dokładnym oczyszczeniu systemu kanalizacyjnego oraz jego bezinwazyjnej naprawie. W tym celu wykorzystywana jest specjalna wykładzina epoksydowa, która ma za zadanie uszczelnić rury oraz zabezpieczyć je przed przedostawaniem się wody oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Dzięki bezwykopowej renowacji kanałów możliwe jest zapobieganie wyciekom oraz zmniejszenie ilości prac niezbędnych do uszczelnienia kanalizacji. W przypadku tej metody nie ma bowiem konieczności wykopywania rowu i tym samym naruszenia miejsc na powierzchni, pod którymi biegną rury. Prace prowadzone się poprzez specjalne otwory wykonywane wzdłuż obszaru objętego awarią, do których wprowadzana jest kamera pozwalająca na precyzyjne wykonanie naprawy.

Bezwykopowa renowacja kanałów. Najważniejsze zalety tej nowoczesnej technologii

Korzyści dla ludzi i środowiska

Kanalizacja jest szczególnie narażona na uszkodzenie oraz usterki w trakcie jej użytkowania. Tradycyjne rury mają ograniczoną trwałość i po upływie dłuższego czasu ich eksploatowania mogą zatykać się oraz pękać. Przyczyną uszkodzeń sieci kanalizacyjnej bardzo często są także rosnące pod powierzchnią ziemi korzenie drzew, które napierając na rury mogą doprowadzić do ich uszkodzeń, odkształceń oraz awarii sieci kanalizacyjnej. Naprawa takich usterek za pomocą tradycyjnej technologii wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, zaangażowania dużej liczby pracowników oraz wiąże się z licznymi niedogodnościami dla mieszkańców.

Ogromną zaletą bezwykopowej renowacji kanałów jest jej trwałość, która może sięgać do nawet 50 lat. Pozwala to na jednorazowe wykonanie prac renowacyjnych oraz cieszenie się ich dobrymi rezultatami przez długi czas. Co więcej, bezwykopowa renowacja kanałów nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, gdyż wszystkie prace z nią związane mogą zostać z powodzeniem wykonane w ciągu 1-2 dni roboczych przy udziale kilkuosobowej ekipy wykwalifikowanych pracowników. W efekcie metoda ta naraża mieszkańców na znacznie mniejsze niedogodności oraz brak możliwości korzystania z wody przez kilka godzin. W przypadku tradycyjnych metod naprawczych czas ten jest znacznie dłuższy i może sięgać do nawet 14 dni.

Bezwykopowa renowacja kanałów nie wymaga także naruszenia najbliższej okolicy rur. Jej zalety w szczególności docenią więc osoby, które posiadają zadbany ogródek, podjazd lub inną przestrzeń wokół domu, która podczas korzystania z tej technologii zostanie uchroniona przed zniszczeniem. Zaletą tej technologii jest także jej bezpieczeństwo – pod powierzchnią ziemi znajdować się mogą bowiem złoża toksycznych materiałów, które w trakcie tradycyjnego kopania mogą zostać uwolnione do powietrza i negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie ludzi i zwierząt.

 

Podobne artykuły