Rozpędzony warszawski rynek nieruchomości

Rozpędzony warszawski rynek nieruchomości

Od stycznia 2018 roku ceny warszawskich mieszkań systematycznie rosną. Nastąpił wzrost cen. Nie jest duży, jednak zapłacimy prawie 9% więcej za 1 m2, czyli o 62 zł. W grudniu 2018 roku za 1 m2 trzeba było zapłacić 9210 zł, czyli o 710 zł więcej niż w styczniu.

Rozpędzony warszawski rynek nieruchomości

Sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości

Zwykle oferty mieszkań znajdowały się na rynku przez 135 dni. To oznacza, że nieruchomości czekają w teorii około 4 miesiące. Ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane. Głównym czynnikiem jest dzielnica, w której są zlokalizowane. Najdroższe nieruchomości znajdziemy w Śródmieściu. Cena za 1 m2 wynosi nawet 13 tysięcy złotych.

Na uwagę jednak zasługuje fakt, że ceny spadły aż 6 dzielnicach w Warszawie. Największy spadek odnotowano na Wesołej. Teraz cena za 1 m2 wynosi około 5600 zł (a do niedawna około 6 tysięcy). Nieznaczny spadek cen odnotowano też na Ochocie (o prawie 200 zł). Na trzecim miejscu uplasował się Wawer (spadek o około 100 zł).

Jednak w większości dzielnic odnotowano wzrost cen, największy na Woli. Za 1 m2 trzeba zapłacić więcej o 317 zł (czyli kosztuje około 10 tysięcy złotych). Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Żoliborz, a na trzecim Praga Północ. Co ważne, pomimo że Śródmieście jest najdroższe, ceny utrzymują się na podobnym poziomie. Z kolei Białołęka jest najtańsza.

Oferty nieruchomości

Na warszawskim rynku rośnie liczba ofert. Dlatego klienci mają w czym wybierać. Jednak pomiędzy sprzedającymi toczy się zagorzała rywalizacja. Liczba ofert wzrosła o 5 tysięcy. Obecnie kształtuje się na poziomie 23 tysięcy. Najwięcej mieszkań znajduje się na Mokotowie, Pradze Południe i Ochoty. Najtrudniej jest znaleźć nieruchomość w Rembertowie, Wesołej i Ursusie.

Warszawskie mieszkania sprzedają się coraz szybciej.

Od sierpnia 2018 roku odnotowywany jest mniejszy czas aktywności oferty na rynku. To oznacza, że właściciel czeka krócej na sfinalizowanie transakcji. Najszybciej mogą znaleźć nabywców na Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku i Ochocie.

Rozpędzony warszawski rynek nieruchomości

Jak będzie wyglądał rok 2019?

Eksperci szacują, że w 2019 roku zostanie zaciągnięta rekordowa ilość kredytów hipotecznych. Przede wszystkim dlatego, że stopy procentowe są niskie. Ponadto Polacy mają coraz lepszą sytuację finansową. Sytuacja jest identyczna co 10 lat temu. Na szczęście ceny warszawskich mieszkań przestały już gwałtownie rosnąć. Deweloperzy dostosowują inwestycje do rzeczywistych potrzeb klienta.

Nieco spadł popyt na mieszkania, a w skali kraju zmniejszyła się również liczba ofert. Jednak eksperci wskazują, że rynek nieruchomości zaczyna się stabilizować. Przewidują, że w pierwszych dwóch kwartałach 2019 roku cena mieszkań wzrośnie, jednak później możemy się spodziewać stabilizacji.

Popyt na warszawskie mieszkania jest wciąż wysoki. Lokale sprzedają się bardzo szybko, a klienci mają w czym wybierać.

Wyższe stawki nieruchomości mogą  po części wynikać z zakończenia rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wzrosła liczba nieruchomości oddanych do użytkowania i liczba rozpoczętych inwestycji. Spadła jednak liczba pozwoleń na budowę mieszkań.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem TabelaOfert.pl - Twoje mieszkania Warszawa.Podobne artykuły