Żywica jako doskonały materiał na posadzkę - co warto wiedzieć?

Żywica jako doskonały materiał na posadzkę - co warto wiedzieć?

Posadzki niegdyś występowały jedynie w halach i magazynach. Ich zastosowanie było tam o tyle istotne, że żaden inny rodzaj podłoża często nie wytrzymałby naporu, jaki tworzą na niego poruszające się po nim środki transportu.

Obecnie, posadzki stosuje się także w wielu domach i są coraz bardziej popularne ze względu na swoje zastosowania. Głównym materiałem na posadzki, z których korzysta się w domowych warunkach jest żywica. Składa się na to wiele cech zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się ten rodzaj podłoża i kiedy warto go użyć?

Który typ jest najczęściej stosowany?

Okazuje się, że spośród wielu typów posadzek z żywicy, najczęściej wybieranymi są epoksydowe. Co to znaczy? Otóż, żywica epoksydowa to polimer należący do grupy syntetycznych. Składa się ona głównie z dwóch składników. Pierwszym z nich jest żywica w formie ciekłej, natomiast drugim – utwardzacz. Celem drugiego składnika jest jak najszybsza zmiana stanu skupienia mieszanki w stały. 

Cały materiał traktowany jest na zasadzie bazy i utwardzacza. Przed przystąpieniem do pracy obydwa te składniki występują osobno. Dopiero w procesie samego wylewania miesza się je ze sobą w odpowiednich ilościach i pozwala zaschnąć. Wiązanie trwa często mniej niż jedną dobę, a sama posadzka dobrze wiąże się także z samym podłożem.

 

Charakterystyka posadzek żywicznych

Omawiana posadzka z żywicy epoksydowej cechuje się niesamowitą wytrzymałością i odpornością na zarysowania czy pęknięcia. W użytku domowym, trzeba się naprawdę bardzo mocno postarać, aby taki materiał uszkodzić. Wytrzymałość mechaniczna jest szczególnie istotna w przypadku kuchni. To tam najczęściej zdarza nam się upuścić różne przedmioty np. patelnię. 

Posadzki żywiczne są ponadto odporne na działania przeróżnych środków chemicznych. Nie grozi im rozpuszczenie czy starcie się. Zastosowanie tego typu podłoża w swoim domu jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla stawów. Po utwardzeniu posadzka jest elastyczna i stawiając kroki, podłoże może nieco ulżyć naszym kościom.

   Żywica jako doskonały materiał na posadzkę - co warto wiedzieć?

Na sam koniec należy wspomnieć o estetyce. Jest to przecież bardzo ważny czynnik w kontekście domów jednorodzinnych. Okazuje się, że do wyboru jest ogromna baza kolorów tego podłoża, a co więcej - wybrać można także stopień matowości powłoki.

Gdzie napotkamy na posadzki żywiczne?

Zastanawiając się nad takim rodzajem podłoża dla domu często chcemy sprawdzić, jak ono faktycznie wygląda. W tym celu, możemy wybrać się do wielu miejsc, w których posadzki żywiczne często występują. Oprócz wcześniej wspomnianych hal i magazynów, gdzie niezbyt byłoby nam dane wejść, możemy wybrać się do lokalów branży gastronomicznej. Dzięki braku możliwości porysowania, to właśnie tam stosuje się te podłoża, a jak wiadomo, ruch krzeseł jest tam nieunikniony. 

Często również napotykamy na posadzki z żywicy w galeriach handlowych. Jest to opłacalne i całkiem ekonomiczne, gdyż wypełnienie takich powierzchni płytkami, mogłoby kosztować dużo więcej. Inne, dość powszechne zastosowania to biura, muzea czy placówki medyczne.

Podobne artykuły