Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe?

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest systemem cieplnym, które coraz częściej pojawia się w instalacjach domowych zamiast tradycyjnego ogrzewania. Stosowane nawet w blokach zyskują coraz większą popularność dzięki licznym zaletom. Czy ten rodzaj ogrzewania warto zamontować w swoich wnętrzach?

Pionowy rozkład temperatury

Jedną z zalet ogrzewania podłogowego jest pionowy rozkład temperatury. Zapewnia to równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia w tym samym czasie, zatem działanie jest zupełnie odwrotne w porównaniu do grzejników, które emitują ciepło z jednego punktu. Ogrzewanie podłogowe umożliwia oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi, dając komfortowe uczucie ciepła w okolicach stóp.

Specjaliści mówią, że taki rozkład ogrzewania jest niezwykle korzystny dla ludzkiego zdrowia. Nie powoduje uczucia przegrzania, ani nadmiernego chłodu. Ponadto system ogrzewania podłogowego jest niewidoczny i generuje niższe nakłady energetyczne w porównaniu do klasycznych grzejników.

Prawidłowa temperatura – czyli jaka?

Temperatura w pomieszczeniu, zgodnie z zaleceniami specjalistów środowiska zdrowia, powinna być komfortowa dla ciała. Ogólnie przyjęto, że temperatura podłogowa nie powinna przekraczać 29 stopni, w łazienkach zaś nie może być wyższa niż 33 stopnie. W strefach brzegowych, gdzie obserwuje się największe straty ciepła (jest to pas o szerokości ok. 1 m wzdłuż ścian wewnętrznych) również dozwolona jest temperatura nawet do 35 stopni.

Oczekiwana, a zarazem najkorzystniejsza temperatura w pomieszczeniu wynosi 20 stopni w dzień, a 18 stopni w nocy.

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie wodne to instalacja wykonana z rurek, którymi przepływa woda podgrzana do określonej temperatury. Źródłem ciepła jest tutaj kocioł lub pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne to z kolei przewody, które pod wpływem przepływającego prądu wydzielają ciepło. Na który wariant się zdecydować? Wszystko zależy od preferencji i możliwości – najlepiej przedyskutować tę kwestię z fachowcami.

Podobne artykuły