Pytania i odpowiedzi: Wełna skalna

Pytania i odpowiedzi: Wełna skalna

Czy z użyciem wełny skalnej można wykonać termomodernizację budynków?

Tak, można. Jest to materiał, który poprawi izolacyjność cieplną i jest niepalny, dzięki czemu umieszczony w starych przegrodach zapewni im podwójną ochronę. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że wełna skalna przepuszcza parę, co ułatwia odprowadzanie wilgoci z ocieplonych elementów i chroni przed rozwojem wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni. Powinno to poprawić mikroklimat pomieszczeń.

Czy konieczne jest sznurkowanie wełny skalnej przy ocieplaniu poddasza?

wełna skalna jest minerałem sprężystym i całkiem solidnym dzięki swojej gęstości i strukturze włókien. Zazwyczaj sznurkowanie nie będzie potrzebne, jeśli zastosuje się dwucentymetrowy naddatek wełny, dzięki któremu zakleszczy się ona pomiędzy krokwiami poddasza.

Jakie funkcje dodatkowe pełni wełna skalna?

Termoizolacja to jedno, ale oprócz tej funkcji wełna skalna jest w stanie poprawiać komfort akustyczny pomieszczeń, ponieważ skutecznie pochłania dźwięki. Wiele sztywnych tworzyw sztucznych wykorzystywanych jako materiały izolacyjne nie nadaje się do wyciszania ścian działowych czy stropów między kondygnacyjnych, a wełna skalna jest do tego idealna. Co więcej, wyciszenie jest skuteczne w stosunku tak dźwięków dochodzących z zewnątrz, jak i tych generowanych wewnątrz budynku. Wszelki hałas urządzeń czy dźwięki domowników zostaną wytłumione i nie przeniosą się poza budynek.

Czy wełna skalna ma wpływ na bezpieczeństwo pożarowe?

Wpływ wełny skalnej na bezpieczeństwo istnieje i jest do tego bardzo poważny. Wełna skalna charakteryzuje się klasą A1 odporności na ogień, czyli nie pali się. Większość izolacji jest palnych lub podlega topieniu w wysokich temperaturach, ale nie wełna skalna, która ryzyka pożaru nie wzmaga, a nawet może je ograniczać, dzięki czemu będzie pomocą dla domów z wysokim ryzykiem pożary. Jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie wełny pojawi się ogień, nie zacznie ona dymić i nie zajmie się ogniem. W ten sposób będzie skutecznie broniła elementy konstrukcji przed uszkodzeniem.

Pytania i odpowiedzi: Wełna skalna

Przez jak długi czas wełna skalna zachowa wszystkie właściwości?

Wełna skalna to materiał trwały o strukturze zaburzonej, co w praktyce oznacza, że przez cały czas eksploatacji jej właściwości będą takie same. Wełna skalna nie traci z czasem swoich właściwości i nie kruszy się, ponieważ realnym izolatorem jest tutaj powietrze, którego nigdy nie zabraknie. Nie ma tu żadnego ulatniającego się gazu.

Jakie są koszty wykonania takiej izolacji?

Ocieplenie wykonane z wełny jest droższe od ocieplenia z użyciem styropianu. Za wyższą cenę inwestycji uzyskamy jednak znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Różnica w koszcie także nie jest aż tak duża, jak jest to czasami sugerowane. Koszt wykonania ścian ocieplanych przez wełnę skalną to około 115% kosztu ścian ocieplanych styropianem. Do tego uzyskujemy jeszcze lepsze właściwości pod względem izolacji akustycznej, wyższe bezpieczeństwo pożarowe i gwarancję jakości na cały okres użytkowania.

Jak gruba powinna być izolacja wykonana z wełny skalnej?

Wełna skalna, tak jak wszystkie inne materiały służące do ocieplania, powinna być na tyle gruba, by zapewnić uzyskanie odpowiednich właściwości muru, jak również na tyle cienka, by inwestycja była sensowna pod względem ekonomicznym. Powinna się zwrócić poprzez niższe koszty ogrzewania w przewidywalnym czasie. Oznacza to, że w praktyce zawsze będziemy chcieli lepszej izolacji od minimum przewidzianego w prawie. Jeśli eksploatacja domu ma potrwać 30 lat, za optymalne grubości wełny przyjmuje się 25 cm dla elewacji, 15 cm dla podłóg, 7 cm dla ścian działowych oraz 35 cm (w dwóch warstwach) dla dachu.

Podobne artykuły