Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tynku elewacyjnego?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tynku elewacyjnego?

Dobrze wykonana fasada budynku to prawdziwa wizytówka każdego domu jednorodzinnego. Dlatego też wybór odpowiedniego tynku elewacyjnego to bardzo ważne zadanie. Co zatem warto wiedzieć na temat tynków fasadowych? Jakie są ich podstawowe rodzaje?

O czym warto pamiętać przy wyborze tynku elewacyjnego?

Na rynku dostępne są różne rodzaje tynków elewacyjnych możemy zdecydować się np. na zakup tynków mineralnych, akrylowych, silikonowych czy sylikatowych. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas wyboru produktów elewacyjnych? Wiele prywatnych inwestorów bierze pod uwagę przede wszystkim dwie podstawowe kwestie, a mianowicie walory estetyczne i właściwe zabezpieczenie fasady. Pamiętajmy, że elewacja powinna zarówno spełniać funkcję ochronną, jak i reprezentacyjną. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas tynk był odporny na przesiąkanie wody, czynniki zewnętrzne i na spękania. Jeżeli zaś chodzi o wrażenia wizualne to należy podkreślić, że na estetykę elewacji oprócz koloru tynku wpływa również jego faktura.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tynku elewacyjnego?

Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje tynków?

Do często wybieranych tynków elewacyjnych zaliczamy zwłaszcza tynki mineralne i tynki akrylowe. Z pewnością ma na to wpływ ich przystępna cena. Tynk mineralny charakteryzuje się dobrą przyczepnością, zapewnia przepływ powietrza i jest prosty w aplikacji. Należy jednak zauważyć, że nie jest on odporny na zabrudzenia i nie posiada zbyt bogatej palety kolorów. Jeżeli zaś chodzi o tynk akrylowy to tu dostępność kolorów jest wysoka, ale niestety jego odporność na zabrudzenia również jest dość niska. Jest on natomiast odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, wyróżnia się, bowiem wysoką elastycznością. Do droższych rozwiązań możemy zaliczyć tynki silikonowe i silikatowe, które cechuje bardzo dobra jakość. Tynk silikonowy chroni elewacje przed wilgocią, zanieczyszczeniami, mikroorganizmami, brudem, a nawet przed promieniowaniem UV. Dobrym wyborem jest także tynk silikatowy, który wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością, wysoką paraprzepuszczalnością oraz trwałym sposobem łączenia z fasadą budynku.

Podobne artykuły