Etapy budowy domu jednorodzinnego

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Budowa domu to skomplikowany proces, który poprzedza mnóstwo formalności, a przede wszystkim zakup odpowiedniej działki. Kiedy dokumentacja jest już dopięta na ostatni guzik, można rozpocząć budowę domu. Jak wyglądają poszczególne etapy?

Stan surowy otwarty

Budynek w stanie surowym otwartym to pierwszy z czterech etapów budowy domu. Wylanie fundamentów rozpoczyna cały proces, którego zwieńczeniem jest wymurowanie ścian nośnych, kominów i stropów nad parterem. Dom w stanie surowym otwartym ma także wymurowanie schody wewnętrzne, więźby dachowe oraz pokrycie. Na tym etapie nie wstawia się okien, ani drzwi, nie ma również ścianek działowych wewnątrz budynku. Jeśli prace nad budową domu zostaną przerwane na tym etapie (na przykład z uwagi na nadchodzącą zimę oraz towarzyszące jej niskie temperatury), powstałe otwory po drzwiach i oknach zabezpiecza się folią lub deskami.

Stan surowy zamknięty

Dom w stanie zamkniętym surowym posiada już ściany nośne, drzwi oraz okna. Charakteryzuje się kompletną konstrukcją nośną, jest dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych oraz warunków atmosferycznych. Dom w stanie surowym nie ma jeszcze wykończeń – te następują w kolejnym, trzecim etapie budowy.

Stan deweloperski

Pod tym pojęciem mogą znaleźć się różne udogodnienia, lecz za każdym razem jest to kwestia umowna. Dom w stanie deweloperskim oznacza, że wnętrze budynku jest otynkowane, może – choć nie musi – posiadać wykończenia podłóg oraz ścian. Zazwyczaj stan deweloperski obejmuje także wszelkie media, zatem przyłącze gazowe, instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną.

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Stan „pod klucz”

Budowa domu „pod klucz” oznacza czwarty i ostatni etap, który zwiastuje możliwość zamieszkania w najbliższym czasie. Na tym etapie wnętrza mają wykończone ściany i podłogi, wykonano tzw. biały montaż, jak również wykonaną stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną. Jedynym brakującym tu elementem są meble, o ile nie są robione na wymiar – wówczas ich instalacja również odbywa się w ostatnim etapie tuż przed wprowadzeniem się.

Podobne artykuły