Materiał do ocieplenia domu - czym się kierować przy wyborze?

Materiał do ocieplenia domu - czym się kierować przy wyborze?

Materiał do ocieplenia domu - czym się kierować przy wyborze?

W jaki sposób wybrać materiał do ocieplenia domu? Obecnie wciąż króluje tutaj styropian, ale inwestorzy coraz częściej decydują się na alternatywne rozwiązania. Wełna skalna, szklana lub polistyren ekstrudowany - wybór jest bardzo duży. Co warto brać pod uwagę? Podpowiadamy.

Jak wybierać materiał do ocieplenia domu?

Jaki materiał będzie najlepszy do ocieplenia budynku? Rynek pełen jest bardziej lub mniej popularnych rozwiązań. Z pewnością przy ich wyborze bierze się pod uwagę cenę i łatwość montażu. Docieplenia dzięki niektórym z nich można bowiem wykonać samodzielnie i to bez wielkiej wprawy. Zwykle decydujący wpływ na wybór konkretnego systemu ma specyfika docieplanego budynku.

Materiał do ocieplenia domu - czym się kierować przy wyborze? 

Pod uwagę bierze się w szczególności:

  • Rodzaj materiału wykorzystanego do budowy budynku.
  • Technologię budowy i stan techniczny budynku.
  • Wielkość docieplanej powierzchni.
  • Budżet przeznaczony na docieplenie.

Przegląd popularnych materiałów do ocieplania budynków

Dawniej do ociepleń wykorzystywano m.in. maty słomiane lub trzcinowe. Obecnie wybór produktów jest bardzo duży. Do najpopularniejszych należą:

  • Wełna mineralna: odznacza się paroprzepuszczalnością, dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Jest niepalna i niezwykle trwała. Wielu inwestorów korzysta z tego, że stanowi ona materiał paroprzepuszczalny i może być stosowana w dociepleniach budynków drewnianych. Płyty z wełny elewacyjnej mogą być pokrywane różnymi tynkami oprócz akrylowego.
  • Wełna skalna: pod względem właściwości jest bardzo podobna do mineralnej. Tworzy się ją jednak w nieco inny sposób i z odmiennych materiałów. Jej zaletą w stosunku do wełny mineralnej jest bardzo wysoka ognioodporność. Postawienie na ten materiał sprawia, że tworzy się dodatkową zaporę przeciwpożarową.
  • Styropian: zdecydowanie najbardziej powszechny materiał do dociepleń budynków. Nie jest paroprzepuszczalny, ale za to kusi łatwością montażu i tym, że może być na nim stosowany każdy rodzaj tynku. Izolacyjność akustyczna styropianu jest niższa. Jest on palny. Dawniej był wybierany z uwagi na niską cenę. Obecnie już tak nie jest. 
  • Polistyren ekstrudowany XPS: nowoczesny materiał do ocieplania budynków, który cechuje się jednak większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Występuje pod postacią płyt. Lepiej izoluje i jest wyposażony we frezowane rowki drenażowe. Może zastępować o wiele grubsze docieplenia ze styropianu. Wykorzystuje się go zwłaszcza do izolacji ścian fundamentowych lub piwnic.

Źródło wiedzy: https://skalnawelna.com.pl/

Podobne artykuły