Fotowoltaika w budownictwie — Czyli jak mieć darmową energię

Fotowoltaika w budownictwie — Czyli jak mieć darmową energię

Budowanie domu to czynność niezwykle wymagająca oraz pochłaniająca spore fundusze. Inwestując jednak podczas budowy domu środki w fotowoltaikę, możemy przez najbliższych kilkanaście lat cieszyć się darmowym prądem. Czym zatem są panele fotowoltaiczne? Czy fotowoltaika się opłaca? Do czego możemy używać wyprodukowany prąd? Wszystkie odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Fotowoltaika w budownictwie — Czyli jak mieć darmową energię

 

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to ogniwa, które zamieniają światło słoneczne na energię. Działanie paneli fotowoltaicznych ma miejsce przez cały rok — nawet w zimie. Wyprodukowany prąd stały jest przesyłany do specjalnego urządzenia zamontowanego w domu i jest zamieniany na prąd zmienny. Nadwyżki energii są przekazywane do sieci energetycznej, a następnie odbierane w czasie większego zużycia. Panele tego typu inwestować można na dachach domów czy garaży lub w specjalnych instalacjach na ziemi. Wyprodukowany prąd jest przekazywany do wewnętrznej instalacji domowej, więc nie ma konieczności jej przerabiania. Fotowoltaika może również pokrywać jedynie część zapotrzebowania energię lub zaspokajać ją w całości.

 

Do czego możemy używać wyprodukowany prąd?

Wyprodukowany prąd z paneli fotowoltaicznych wykorzystać możemy na wiele sposobów. Może służyć on do oświetlenia domu lub zasilania urządzeń domowych. Możemy również dzięki niemu zasiać ogrzewanie, klimatyzację lub podgrzewać wodę. Jeśli posiadamy auto elektryczne, dzięki panelom fotowoltaicznym możemy “tankować” za darmo swój pojazd poprzez specjalną ładowarkę.

 

Czy to się opłaca?

Jeśli mówimy o inwestycji, zawsze mówimy również o opłacalności. Panele fotowoltaiczne posiadają różne parametry oraz są używane w różnych konfiguracjach. Ogólnie jednak ich zwrot jest opłacalny. Przeważnie inwestycja zwraca się w czasie 1/4 - 1/3 żywotności paneli. Panele fotowoltaiczne mogą zachowywać swoją sprawność w 80%-90% nawet pod koniec planowanego działania, a biorąc pod uwagę zwyżki cen prądu, które nastąpią w tym czasie opłacalność inwestycji, jest bardzo duża.









Podobne artykuły