Można łazienkę umeblować minimalistycznie – tak, aby dało się po prostu umyć ręce i zęby przy umywalce, uczesać przed lustrem, wykąpać - w wannie lub pod prysznicem. Za sprawą dobrego pomysłu, da się sprawić, aby łazienka była zachwycającym miejscem rekreacji dla każdego, kto doń wejdzie.
O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Wymiary łazienki w dużej mierze dyktują nam to, co w danej łazience da się zrobić. Dlatego jednym z pierwszych kroków przygotowawczych powinno być dokładne wymierzenie łazienki , abyśmy wiedzieli, na jakiej przestrzeni dokładnie możemy „poszaleć”. O ile są wnęki, to też może być ciekawa przestrzeń do funkcjonalnego i ciekawego estetycznego spożytkowania zarazem. Naturalnie, wnęki też trzeba dokładnie zmierzyć. Warto pamiętać, iż najwygodniej w łazience jest wówczas, gdy wolna przestrzeń wokół umywalki, toalety, kabiny prysznicowej bądź wanny, daje do nich swobodny dostęp – najlepiej z wielu stron (oczywiście na miarę możliwości). Stosownie umieszczone i estetycznie dobrane lustro (umocowane na stałe albo ruchome) i dobre oświetlenie , mocno wpływają na wygodę i nadają w łazience jej stylistykę. Jeśli nie kupimy mebli odpornych na wilgoć, nie nacieszymy się nimi zbyt długo niestety. Dlatego odradza się umieszczanie w łazience mebli, które z założenia są dedykowane do pokoju (no, chyba, że mamy pewność, że są bardzo odporne na wilgoć). Pamiętajmy też, że, jeśli chcemy umieścić w łazience coś jeszcze np. pralkę, suszarkę, kosz na gromadzenie ubrań do prania… - to na to wszystko też powinniśmy zarezerwować dostatecznie dużo miejsca, zanim zajmiemy się wyborem szafek, bo to szafki właśnie dają bardzo duże pole manewru zagospodarowywania lub oszczędzania przestrzeni, zależnie od wielkości łazienki.
Cała gama szafek do wyboru
Zanim zdecydujemy się na szafki, naprawdę warto przejść się po sklepach i rozejrzeć. Polecam także przewertowanie oferty internetowej – ze względu na rodzaj dostępnego przez Internet asortymentu, a także na szansę na wiele upustów cenowych (choć warto się upewnić, czy pod pozorem okazji, nie przepłacimy, bo i tak się zdarza).
Jeśli mamy niemało miejsca, szafka stojąca na pewno się przyda. Już na etapie wyboru umywalki, dobrze się zastanowić, czy wolimy taką umywalkę z od razu wmontowaną szafką czy bez szafki lub na oddzielny zakup szafki pod umywalkę. Niestety nie wszystkie szafki pod umywalką dobrze zdają test wodoodporności. Jakość oczywiście, często wpływa na cenę. Przy okazji dla osób starszych, z niedowładem rąk, czy małych dzieci - polecam umywalkę, przy której nie trzeba będzie odkręcać kurków . Jeśli stojąca szafka, to od razu narzuca się konieczność wyboru, czy szafka klasyczna, czy na przykład taka typu komoda (z szufladami).
Starym, dobrym pomysłem na przechowywanie różnych niezbędnych drobiazgów, a zarazem na wykorzystanie każdego zakamarka, nawet w bardzo małej łazience, są szafki wiszące. Użyteczne też na schowanie tego, czego absolutnie nie mają dosięgnąć dzieci. Niektóre z szafek od razu pozwalają zawiesić lustro, a są panie, które uważają, że dopiero dwa lub trzy lustra pozwalają się dokładnie przejrzeć z każdej strony, a to konieczne przecież przy układaniu fryzury. Znalazłam nawet taką szafkę, która ma lustro na drzwiczkach – bardzo oryginalny, estetyczny i praktyczny pomysł zarazem. Można się zdecydować na szafki bez drzwiczek (tzn. szafki otwarte). Trzeba pamiętać, że na nich gromadzi się wiele kurzu i będzie on widoczny razem z innymi eksponatami. Producenci szafek, w walce o klienta prześcigają się w propozycjach, co do typu, stylu szafki. Na szczęście dla klienta, szeroki jest wybór, co do proponowanego tworzywa i wymiarów mebli. Ostatnio jako propozycja uzupełnienia szafek, pojawiły się w ofercie słupki, czy półsłupki o różnych wymiarach, nawet z różną liczbą drzwiczek. Wiele z nich, można dla bezpieczeństwa przykręcić do ściany, a w środku mogą dyskretnie skrywać kosz na pranie.
Co ułatwi codzienne funkcjonowanie w łazience?
Wbrew pozorom, wiele zależy od liczby i rozmieszczenia półek (np. ktoś kiedyś zaproponował rozwiązanie: jedna półka dla każdego domownika). Dla dzieci istotne może być, aby półki były rozmieszczone dość nisko, podobnie, jak wieszak na ręczniki. Czasem koszyk czy inny pojemnik na coś, sprawia, że już łatwiej o porządek.
Kolory - wysokie pole do popisu dla każdego
Barw sprzętów, mamy do wyboru gamę, o jakiej naszym rodzicom nawet się nie śniło. I tym razem nie ograniczą nas nawet niewielkie wymiary łazienki. Dobrze jest jednocześnie przemyśleć kolory farb czy kafelek na ścianie i podłodze (ważne przypomnienie: antypoślizgowe są bezpieczniejsze), równolegle wybrać kolory mebli i styl mebli, a także niepozorne, a istotne dodatki np. roleta na okno- tak, aby jednocześnie wszystko było dobrze skomponowane ze sobą i z preferencjami) właścicieli.