Jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych?

Jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych?

Przed wejściem czy też wprowadzeniem się do domu, konieczne jest wykonanie wszystkich prac wykończeniowych. Ich kolejność nie może być ustawiona przypadkowo, ponieważ taka sytuacja spowodowałaby zagrożenie dla już ukończonych elementów lub byłaby blokadą dla kolejnych prac.

Część z prac da się też wykonywać równocześnie, a to wszystko w celu skracania czasu realizacji i możliwości szybszego wprowadzenia się. Obok siebie pracować mogą elektryk, glazurnik i hydraulik.

Kucie ścian

Korekty w planie mieszkania powinno się wykonywać na etapie deweloperskim, ale kiedy człowiek planuje, buk się śmieje. Niejednokrotnie okazuje się, że niezbędne jest kucie w ścianach, a nawet ich całkowite przesunięcie. Jeśli musimy dokonywać ingerencji w ścianach, powinien to być pierwszy element, którego będziemy się podejmować w czasie wykonywania prac wykończeniowych.

Co istotne, ścian nośnych nie powinno się ruszać w ogóle i jeśli uważamy, że istnieje taka konieczność, powinniśmy najpierw skonsultować się z konstruktorem lub architektem. Co więcej, zmiana układu pomieszczeń zwykle związana jest z koniecznością dokonania zmian w instalacji elektrycznej. Po zakończeniu prac niezbędne jest też położenie nowego tynku.

Jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych?

Płytki ceramiczne i kamienne

Jeśli nie będziemy wprowadzać żadnych zmian w ścianach, pierwszym elementem naszych prac będą tak zwane mokre prace glazurnicze. Przed położeniem płytek trzeba zrobić wylewkę samopoziomująca i w zależności Od rodzaju wylewki i płytek, płytki będzie można układać po 2-14 dniach. W łazience podłoga oraz ściany powinny być dodatkowo zabezpieczone odpowiednimi powłokami uszczelniającymi.

Biały montaż

Jeśli będziemy posiadali sprzęty sanitarne na stelażach, montować je będziemy razem z płytkami. Jeśli będziemy sanitariaty zakładać po płytkach, powinniśmy to robić po wykonaniu dokładnego planu, ponieważ konieczne jest zgranie płytek i sanitariatów funkcjonalnie oraz wizualnie. Musi istnieć symetria, ład.

Jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych?

Posadzki drewniane i panele

Następna kwestia to podłogi drewniane. Można je układać dopiero na podłożu o wilgotności maksymalnie 3%. W tym samym czasie można wykańczać schody gotowe.

Drzwi i cokoły

Kiedy będziemy zakładać drzwi, warto jest to robić z ościeżnicami regulowanymi, co znacznie ułatwia pracę, ponieważ można je dostosować do grubości ścian.

Cyklinowanie posadzek drewnianych

Cyklinowanie podłogi wykona dla nas ta sama ekipa, która prędzej podłogę układała. Musi to być usługa wysokiej jakości zakończona odpyleniem, zaszpachlowaniem i wypolerowaniem.

Malowanie

Pokoje malujemy zaczynając od sufitu, na którym może być stosunkowo tania farba. Potem ściany, zaczynając od rogów. Do pokoi dobrze jest dobierać farby do nich przeznaczone, na przykład farby odporne na wilgoć w kuchni i łazience oraz odporne na ścieranie w holu. Na tym etapie nie malujemy stref komunikacyjnych.

Ostatnie prace

Na koniec trzeba polakierować posadzki (czas schnięcia lakieru to 7-14 dni), ułożyć wykładziny i dywany, pomalować strefy komunikacyjne, założyć skrzydła drzwi i mamy dom pod klucz.

Podobne artykuły