Zastosowanie i zalety podłóg epoksydowych

Zastosowanie i zalety podłóg epoksydowych

Epoksydowe podłogi są powszechnie stosowane w budynkach komercyjnych i przemysłowych. Zwykle nakłada się je na betonową powierzchnię. Są wysokowydajne, gładkie i trwałe. Mogą spokojnie wytrzymać nawet duże obciążenia. Pozwalają też łatwiej zachować czystość i bezpieczne warunki pracy.

Jak przygotować powłokę epoksydową?

Powłoka epoksydowa wymaga czystej i lekko porowatej powierzchni. Wtedy będzie prawidłowo przylegać. Należy pamiętać, że podłogi żywiczne nie mogą się wiązać z uszczelnionym lub polerowanym betonem. Powierzchnia musi być w pełni utwardzona. Zanim nałożysz warstwę żywiczną, koniecznie załataj wszystkie poważne pęknięcia. Usuń też dokładnie cały tłuszcz.

Jeśli beton jest stary, przetestuj go pod kątem poprzednich warstw żywicy epoksydowej lub innych produktów. Aby sprawdzić uszczelniacz, wylej niewielką ilość wody na powierzchnię. Powinna się wchłonąć.

Przed nałożeniem powłoki epoksydowej upewnij się, że temperatura jest odpowiednia. Postępuj zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta. Niekorzystne temperatury mogą przyczynić się do pękania i łuszczenia żywicy. Epoksyd jest dwuskładnikowym płynem, który należy zmieszać przed aplikacją. Pamiętaj, że masz ograniczony czas na nałożenie powłoki, zanim zacznie twardnieć. 

 Zastosowanie i zalety podłóg epoksydowych

Formuły podkładów epoksydowych

W zależności od zastosowanego produktu konieczne może być nałożenie podkładu epoksydowego i powłoki wykończeniowej. Podkład nakłada się tak samo, jak farbę. Następnie należy poczekać kilka godzin, aż się osadzi. Dopiero wtedy możesz nałożyć warstwę wykończeniową.

Aby nałożyć podkład, pokryj podłogę cienką warstwę wody,  a następnie rozprowadź go za pomocą wałka. Zostaw go, aż spokojnie wyschnie. Dopiero wtedy możesz nałożyć drugą warstwę. Powłokę nakłada się tak samo, ale bez warstwy wodnej.

Jakie są zalety podłogi żywicznej?

Podłogi żywiczne mają wiele zalet. Szczególnie wtedy, gdy porównamy je z innymi tradycyjnymi materiałami nakładanymi na beton.

Podłoga żywiczna tworzy powierzchnię o wysokim połysku. Dzięki temu może rozjaśnić pomieszczenia. Zapewnia wytrzymałą, trwałą powierzchnię. Dlatego wytrzyma duży, ciągły ruch. Jest też szybka i łatwa w instalacji. Nie wymaga układania, dodatkowych klejów, specjalnych narzędzi i profesjonalnego sprzętu.

Można ją łatwo wyczyścić. Idealnie sprawdzi się w magazynach i halach przemysłowych. Wykazuje wysoką odporność na plamy oleju i wodę. Tworzy bezszwową powierzchnię, która śmiało wytrzyma wiele lat. Epoksyd można łączyć z farbami w różnych kolorach. Dzięki temu łatwo i szybko pokryjesz wszystkie pęknięcia. 

Zapewnia chemioodporną powierzchnia. Dlatego jest popularnie stosowana w zakładach produkcyjnych. Zwiększa bezpieczeństwo. Ma bowiem właściwości antypoślizgowe.

Epoksyd występuje w różnych wzorach. W ten sposób możesz precyzyjnie oddzielić poszczególne strefy. Skutecznie chroni beton przed zużyciem. Może być kompatybilny z produktami samopoziomującymi. Nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

Jak widać podłogi żywiczne mają wiele zalet. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistą.

Podobne artykuły