Materiały ścierne i ich zastosowanie w budownictwie

Materiały ścierne i ich zastosowanie w budownictwie

Materiały ścierne to bardzo popularne akcesoria wykorzystywane w procesie obróbki powierzchniowej różnych materiałów. W budownictwie najczęściej używane są pasy ścierne, które występują w różnej granulacji oraz mogą być stosowane do wykańczania różnych powierzchni, w tym drewna, metali oraz powierzchni lakierowanych. Materiały ścierne mogą być stosowane zarówno w trybie ręcznym, jak i przy użyciu przeznaczonych do tego celu elektromaszyn.

Czym są materiały ścierne i które z nich są najczęściej stosowane?

Pod pojęciem materiałów ściernych kryją się specjalne akcesoria, które dzięki zawartości ziarna ściernego o zróżnicowanej granulacji umożliwiają wyrównywanie rozmaitych rodzajów powierzchni użytkowych. Podstawowym elementem każdego materiału ściernego są odpowiednie ziarna. W tym celu stosowane są zarówno minerały naturalne, jak i ich syntetyczne odpowiedniki uzyskiwane w sposób chemiczny. Substancje tego rodzaju po rozdrobnieniu posiadają specjalne zdolności szlifujące, a w celu uzyskania formy odpowiedniej do praktycznego zastosowania są zespalane odpowiednim spoiwem.

Materiały ścierne przybierają różną postać. Do najpopularniejszych należą pilniki, dyski, tarcze, ostrza, gąbki ścierne i polerskie, pasty, taśmy oraz papiery. Materiały ścierne mogą być wykorzystywane zarówno w trybie obróbki ręcznej, jak i przy użyciu przystosowanych do tego celu elektronarzędzi, w tym wiertarek, szlifierek oraz polerek. Najpopularniejszym materiałem ściernym jest papier ścierny, który posiada bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go m. in. do obróbki przedmiotów z drewna, metalów oraz tworzyw sztucznych. Jako ziarno ścierne występuje w nim zazwyczaj naturalny korund lub sztuczny karborund.

Materiały ścierne i ich zastosowanie w budownictwie

Zastosowanie materiałów ściernych w budownictwie

Materiały ścierne posiadają bardzo szerokie zastosowanie, na co pozwala im ich duże zróżnicowanie oraz możliwość obróbki za ich pomocą różnego rodzaju powierzchni. Jedną z dziedzin, która najczęściej wykorzystuje je w swojej codziennej pracy jest budownictwo. Materiały ścierne doskonale sprawdzają się tu do obróbki takich powierzchni, jak np. drewno, tworzywa sztuczne oraz metale, co pozwala na ich wykorzystanie do realizacji większości prac budowlanych i wykończeniowych. Są także często używane do takich zadań, jak m. in. usuwanie starych farb, tynków, rdzy oraz lakierów.

Tarcze diamentowe, które również zaliczane są w poczet materiałów ściernych znajdują z kolei zastosowanie do precyzyjnego cięcia oraz szlifowania cegieł, kostki brukowej i innego rodzaju twardych materiałów, których profesjonalna obróbka wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Oprócz tego, materiały ścierne w postaci gąbek ściernych znalazły zastosowanie w szlifowaniu krawędzi, powierzchni płaskich, profili drewnianych, metalowych i lakierowanych. Innym przykładem akcesoriów tego typu są siatki ścierne, które są stosowane do szlifowania materiałów pylących, w tym gipsu oraz gładzi gipsowych często wykorzystywanych w budownictwie. Siatki ścierne ze względu na ostrość ziaren mogą być przeznaczone także do obróbki ściernej drewna oraz lakierów.

 

Podobne artykuły