Jakie klamki do okien możesz wybrać?

Jakie klamki do okien możesz wybrać?

Klasyczne klamki do okien dołączane są od razu do zakupionego skrzydła. Zwykle pasują do jakości całej konstrukcji okiennej. Czasami taki element może nie spełniać naszych oczekiwań. Wtedy warto go wymienić. Wybierając nowe okno zwróć uwagę na to, jaką posiada klamkę.

 Jakie klamki do okien możesz wybrać?

Dlaczego klamki do okien są tak ważne?

Klamka do okien powinna być funkcjonalna i estetyczna. Wysokiej jakości klamka pozwala swobodnie otwierać i zamykać okno. Musi pasować do funkcjonalności skrzydła. Do okna rozwierno-uchylnego klamka będzie inna niż do rozwiernego. Wybór właściwej klamki jest niezwykle ważny. Jeśli wybierzemy zły model, będziemy mieć ograniczony dostęp do możliwości okna.

Klamka powinna kolorystycznie pasować do skrzydła okiennego. Zdecydowana większość okien jest biała, więc z pozoru może nam się nie wydawać, że nie będzie żadnych problemów z wyborem klamek. Jednak modele mogą występować w rozmaitych kolorach. Pamiętajmy, że pod wpływem światła i warunków atmosferycznych i upływu czasu, rama okienna może nieco zżółknąć lub zszarzeć. Dlatego starannie dobierzmy kolor klamki do okna.

Klamka może nas skutecznie ochronić przed włamaniem. Niektóre klamki posiadają specjalne blokady i zamki.

 Jakie klamki do okien możesz wybrać?

Typy klamek do okna

Najczęściej klamki do okna można podzielić biorąc pod uwagę materiał wykonania:

  • plastikowe - tak samo jak większość ram okiennych,
  • metalowe - do ich produkcji zwykle wykorzystywany jest mosiądz, aluminium, stal i Znal,
  • metalowo-plastikowe.

Ten czynnik wpływa na wytrzymałość klamki do okien, uszkodzenia mechaniczne i codzienną eksploatację. Na te elementy może wpływać wilgoć, intensywne promieniowanie słoneczne i warunki atmosferyczne. Lepszej jakości klamki metalowe albo metalowo-plastikowe wybierz koniecznie do okien, które będziemy często otwierać.

Biorąc pod uwagę budowę, klamki możemy podzielić na:

  • jednoramienne - to tradycyjne klamki,
  • dwuramienne - przypominają w pewnym stopniu kotwicę.

Kupując nowe okno, możemy od razu wybrać niestandardową klamkę. Jej cena będzie zapewne nieco wyższa, jednak zastanówmy się nad taką możliwością. Być możemy nie będziemy musieli wtedy długo myśleć o wymianie klamki. To również doskonała okazja dla tych osób, którym zależy na estetycznym aspekcie zestawu okiennego.

Materiał przygotowany razem z Klamki-drzwiowe.pl - producentem produktu: klamka do okna

Podobne artykuły