Choć sektor nieruchomości w Polsce od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit, niektóre jego branże wciąż raczkują. W kraju coraz częściej powstają inwestycje w nieruchomości pod wynajem. Niektórzy mają w ofercie kilka lub kilkanaście obiektów, lecz wciąż brakuje im czasu na sprawne zarządzanie każdą z nich. W ten sposób w branży nieruchomości wykształcił się stosunkowo młody zawód zarządcy najmem. Na czym polega ta praca i jakie obowiązki bierze na siebie zarządzający?
Z ekonomicznego punktu widzenia
Krótko- i długoterminowy wynajem nieruchomości to znakomita inwestycja gwarantująca zadowalające zyski. W działalność taką angażują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne, a coraz częściej także zagraniczni inwestorzy. Zainteresowanie obiektami na wynajem ma bezpośredni związek z rentownością takiego biznesu.
Szacuje się, że roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji oscyluje w granicach 2-10 procent, co oznacza niemal trzykrotnie większy zysk w porównaniu do lokat bankowych. Zyskuje na tym zawód zarządcy najmem, który staje się w kraju coraz popularniejszy.
Podstawy prawne zawodu
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zawodu zarządcy najmem zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Osoba zarządzająca najmem jest traktowana jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą - w tym przypadku jest to zarządzanie nieruchomościami (branżowo określane jako racjonalna gospodarka nieruchomością).
Obowiązki zarządcy
Osoba pełniąca funkcję zarządcy najmem powinna wykazać się dobrą organizacją czasu oraz wielozadaniowością. Jest to dynamiczny zawód, wymagający umiejętności dokonywania wyborów trafnych pod względem ekonomicznym. Poszukiwanie najemców to tylko kropla w morzu obowiązków. Zarządca najmem przygotowuje umowy, prowadzi negocjacje z przyszłymi lokatorami, rozlicza koszty za media i sprawdza, czy należności są regulowane w terminie.
Racjonalne gospodarowanie nieruchomością to także zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom i właściwa eksploatacja obiektu. Wymagana jest tutaj stale aktualizowana wiedza dotycząca sektora nieruchomości, także pod kątem prawnym oraz księgowym. Z racji tego, że zarządca uczestniczy także w organizacji wykończenia nieruchomości pod wynajem, niezbędna będzie także wiedza z zakresu budownictwa czy rachunkowości.
Inwestycje pod fachową opieką
Właściciele swoich nieruchomości na wynajem często powierzają usługi zarządzania najmem ekspertom z tej dziedziny. Warto zlecić zadania fachowcom z doświadczeniem w branży, którzy potrafią kompleksowo zadbać o nieruchomości, otaczając zarówno właściciela, jak i najemców należytą opieką. Nadzorowanie najmu jest wymagającym i czasochłonnym zajęciem, dlatego tym bardziej warto oddelegować zadania specom, którzy znają rynek nieruchomości od przysłowiowej podszewki. W zamian za usługi właściciel zyskuje przede wszystkim czas, pozwalając sobie na wygodę, której z pewnością nie miałby, zajmując się osobiście zarządzaniem swoimi nieruchomościami.
Partnerem materiału jest firma LOCO Real Estate - zarządzanie najmem w Warszawie.