Eklektyzm to styl znany i ceniony już w XIX wieku. Współczesną odmianą tego rozwiązania jest styl fusion. W jaki sposób urządzić wnętrze w stylu fusion?
Styl fusion pojawił się przed końcem XX wieku, jego fundamentem jest XIX-wieczny eklektyzm. Z założenia styl fusion to odpowiedź na popularny w ówczesnym czasie uporządkowany, a nierzadko także schematyczny minimalizm, dominujący w aranżacji wnętrz.
Fusion jako nowoczesny eklektyzm
Fusion to styl, który doskonale oddaje charakter współczesnego designu, można go określić jako odważną i śmiałą interpretację eklektyzmu, który łączył w sobie elementy historyczne i współczesne jednocześnie, kontrastującego z wyraźnie oszczędną nowoczesnością. Można wręcz stwierdzić, że jest to swoista zabawa formą oraz różnymi stylami, która wnosi do wnętrza wyraźne zaskoczenie i oryginalność.
Aranżacje w stylu fusion oscylują wokół aluzji historycznych i cytatów z przeszłości, które doskonale komponują się z współczesnością. Styl ten pod wieloma względami potrafi zaskoczyć, a nawet wzbudzić dezorientację.
Historia we współczesności
Fusion to styl, którego bazą wyjściową są szeroko rozumiane kontrasty – rozwiązanie to opiera się na połączeniu znanego i cenionego w przeszłości wzornictwa w połączeniu z nowoczesnymi motywami i technologiami. Zamiast tradycyjnych materiałów, które były wykorzystywane w przeszłości, stosowane są rozwiązania nowoczesne – inaczej rzecz ujmując, zamiast klasycznych kryształów, szlachetnego drewna, marmuru czy kości słoniowej stosowany jest popularny plastik, pleksiglass, konglomerat lub kompozyt.
Przykładowo, lampa utrzymana w barokowej formie lub krzesło w stylu Ludwika XV może być wykonane z plastiku, łącząc w ten sposób przeszłość z teraźniejszością.
W poszczególnych propozycjach można znaleźć elementy typowe dla tradycyjnej klasyki oraz nowoczesności. Tradycyjnym rozwiązaniem może być tutaj falista linia lub ornamentyka, zaś elementem nowoczesnym – materiał, z którego dany element został wykonany. Co ciekawsze, istnieje wiele możliwości, które pozwalają stworzyć własny element dekoracyjny utrzymany w tym stylu, np. oprawienie zdjęcia z wakacji w ramie wykończonej złotą farbą, godną obrazu barokowego mistrza.
Blask i jego siła
Ważnym elementem stylu fusion są błyszczące ściany i posadzki, które stanowią idealne tło kontrastowe dla bardziej stonowanych elementów dekoracyjnych w zakresie wyposażenia. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się tynki lub farby strukturalne, które zapewniają połysk ze względu na znajdujące się w nich opiłki. Warto sięgnąć również po kryształowe lustra, dopełnione bogato zdobionymi, złotymi ramami. Ważnym elementem w stylu fusion jest także oryginalne i niebanalne oświetlenie.
Godne podkreślenia są także wykorzystywane w stylu fusion żyrandole, które doskonale oddają klimat przeszłości. Żyrandole pełnią funkcję dekoracyjną, a przy tym pozwalają zmienić migoczący snop światła w efektownie migoczące błyski. Podobny efekt gwarantują przegrody świetlne, które wydobywają się zza podwieszanego, szklanego sufitu. „Kryształowe” żyrandole doskonale współgrają z nowoczesnymi listwami LED-owymi oraz popularnym oświetleniem technicznym.