Dlaczego warto korzystać z ceramiki poryzowanej?

Dlaczego warto korzystać z ceramiki poryzowanej?

Ceramika poryzowana to nowoczesne rozwiązanie, w którym połączone są zalety klasycznej ceramiki z zaawansowanymi technologicznie metodami produkcji. Co w nich jest takiego specjalnego?

Jeśli poprosimy architekta o wskazanie najlepszego materiału bez względu na koszty, niemal na pewno wskaże właśnie na ceramikę poryzowaną. Tradycyjne cegły ceramiczne wykorzystuje się w budownictwie już od tysięcy lat, co jest najlepszym dowodem na wytrzymałość i ogólne zalety tego materiału. Współczesne cegły tego typu posiadają wszystkie ich podstawowe zalety, a nowoczesna technologia stworzyła w nich specjalne pory, które poprawiają wiele ważnych dla nas obecnie cech materiału.

Tradycja

Podstawowym surowcem do tworzenia ceramiki poryzowanej jest oczywiście glina. Jest to materiał w pełni naturalny i zdrowy, który swoich przydatnych właściwości nabiera w procesie wypalania. Uzyskujemy wyrób suchy i wolny od alergenów. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest znikoma podatność na typowe zjawiska prowadzące do degeneracji konstrukcji domu, które zazwyczaj są bardzo szkodliwe dla materiałów naturalnych. Ceramika nie porasta glonami, nie wietrzeje, nie grożą jej owady i na pewno nie spróchnieje z czasem. Co więcej, ceramika poryzowana nie tylko nie jest zagrożona cechami negatywnymi, ale posiada wiele cech pozytywnych wymaganych od element ów konstrukcyjnych domu. Jest mrozoodporna i jej nasiąkliwość jest minimalna, a co jest możliwe dzięki procesowi wypalania, jest też w pełni odporna na ogień. Trzeba też dodać, że jest to jeden z bardziej odpornych materiałów na czynniki mechaniczne. W dzisiejszych czasach szczególną uwagę zwraca się na izolację termiczną. Pod tym względem jest równie dobrze, jak pod względem paro przepuszczalności. Te dwie cechy razem sprawiają, że uzyskujemy wnętrze o bardzo korzystnym mikroklimacie, co jest jednym z najważniejszych argumentów za korzystaniem z technologii.

Dlaczego warto korzystać z ceramiki poryzowanej?

Nowoczesność

Tradycyjne zalety ceramiki poryzowanej są oczywiście bardzo ważne, ale nie bez powodu ten materiał zaliczany jest do grupy najnowocześniejszych budulców. Ogólna zasada produkcji pustaków z mikrosporami jest prosta, ponieważ wykorzystuje się tutaj klasyczny materiał do produkcji cegieł ceramicznych, który miesza się z silnie rozdrobnionymi trocinami lub mączką drzewną. W czasie wypalania tego typu dodatki są niszczone przez wysoką temperaturę, co skutkuje powstaniem małych pustych przestrzeni po drobinkach dodatków. Takie mikropory w sposób drastyczny podnoszą właściwości termoizolacyjne elementów. Wzrost w porównaniu z klasyczną ceramiką jest wyraźny.

Zdolności izolacyjne ceramiki poryzowanej są tak wysokie, że samo zastosowanie tego materiału sprawia, iż budynek kwalifikuje się jako budynek energooszczędny. Nie ma znaczenia, z ilu warstw będzie składał się ściana. Wszystkie te rozwiązania są obsługiwane przez ceramikę poryzowaną i sprawdza się ona w nich świetnie. Już ściana jednowarstwowa, bez żadnego ocieplenia, da nam naprawdę znakomite rezultaty. Wystarczy ją tyko otynkować. Warto podkreślić, że pustaki poryzowane charakteryzują się wysoką bezwładnością cieplną, co oznacza, że nie nagrzewają się szybko, ale też nie oddają szybko ciepła, dzięki czemu stabilizują temperaturę wnętrza.

Dlaczego warto korzystać z ceramiki poryzowanej?

Do budowy domu można wykorzystać elementy poryzowane o grubości 44 centymetrów i w technologii ściany jednowarstwowej bez większego problemu uzyskać współczynnik przenikania ciepła U=0,16 W(m2•K). Zbudowanie takiej ściany będzie proste i szybkie, ponieważ pustaki poryzowane są lekkie, a na 1m2 ściany zużyjemy ich maksymalnie 16.

Podobne artykuły