Rycerstwo Niepokalanej jest stowarzyszeniem religijnym. Z zapisanych kronik  wynika ,że 1937 r. Ojciec Maksymilian Kolbe głosił misje święte w parafii św. Wojciecha w Kielcach i założył rycerstwo Niepokalanej. Ojciec Henryk Nowakowski z Niepokalanowa odnowił działalność Rycerstwa. Uroczystość ta przypadła w 50-tą rocznicę pobytu Ojca Maksymiliana w parafii św. Wojciecha w Kielcach, św. Maksymilian jest patronem naszych trudnych czasów a jego hasłem było i jest
 
- „Zdobyć świat cały dla Chrystusa przez Niepokalaną”.
 
1. Celem Rycerstwa jest:
 
- Starać się o nawrócenie grzeszników i nieprzyjaciół a także zjednoczenie chrześcijaństwa.
 
Warunkiem Rycerstwa Niepokalanej jest:
 
- oddać się całkowicie Niepokalanej
 
- Nosić i propagować cudowny medalik
 
- być wpisanym do księgi Rycerstwa w Niepokalanowie
 
2. Zadaniem Rycerstwa Niepokalanej jest:
 
- odmawiać codziennie akt strzelisty o Niepokalanej „O Maryjo bez grzechu poczęta …”
 
- modlić się i świadczyć chrześcijańskim życiem
 
Rycerstwo Niepokalanej przy parafii św. Wojciecha w Kielcach jest grupą liczącą 16 osób. Jej głównym celem jest modlitwa. Raz w miesiącu mamy spotkanie w Ośrodku Diecezjalnym przy ul. Urzędniczej. Modlimy się śpiewem Godzinek do NMP, odmawiamy różaniec, słuchamy konferencji prowadzonej przez ks. opiekuna Pawła Kolanowskiego. Spotkanie kończymy mszą świętą i wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W naszej parafii św. Wojciecha spotkania mamy w pierwszą i ostatnią środę miesiąca po mszy świętej wieczornej z naszym opiekunem ks. Kanonikiem Danielem Jarosińskim. Odbywa się modlitwa i tzw. „rozmowy niedokończone”.
 
W ostatnią środę miesiąca jest celebrowana msza święta za solenizantki i solenizantów. Pamiętamy o mszy świętej w Wielki Czwartek za kapłanów i w miesiącu listopadzie za Rycerki, które odeszły do Pana. Uczestniczymy w pielgrzymkach do Niepokalanowa i Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy. W miesiącu październiku jest procesja różańcowa z kościoła św. Jadwigi do Bazyliki Katedralnej. W naszym kościele odmawiamy różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego, w pierwszy piątek miesiąca, w październiku modlimy się na różańcu.
 
Rycerstwo Niepokalanej rozprowadza prasę pt. Rycerz Niepokalanej (70 sztuk).
 
Animatorem grupy od 1 września 2010 jest Halina Samiczak. Opiekunem Duchowym jest ks. Sebastian Seweryn.